Храна ќе има, не се очекуваат проблеми со увозот, можни нови поскапувања

Кризата со храната во светски рамки станува се поактуелна.

Share
Прочитај повеќе

Министерство за економија: Трговскиот дефицит во делот на храната е најголем кај месото и месните производи, млекото и млечните производи и животинските и растителни масла

Од Министерството за економија потсетуваат дека за ублажување на ситуацијата со глобалната прехранбена криза согласно Законот за трговија досега беа преземени мерки на ограничување на цените, мерки за ограничување на трговската и профитната маржа во трговијата на големо и мало и мерки на забрана за извоз на одделни производи.

Share
Прочитај повеќе

Со Интервентниот фонд се проектирани 250 милиони денари за растителното и сточарското производство

Во март годинава Владата ја усвои Програмата за Интервентниот фонд во земјоделството, „тешка“ четири милиони евра која, како што образложи тогаш министерот Николовски, нема никаква врска со останатите редовни програми за директни плаќања.

Share
Прочитај повеќе

Николовски: Се соочуваме со тешка прехранбена криза, но граѓаните може да бидат спокојни, храна ќе имаме доволно за сите

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски е дециден дека храна ќе има и апелира, граѓаните да не се грижат.

Share
Прочитај повеќе

Времето денеска сончево со мала облачност и температури до 37 степени

Времето ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец.

Share
Прочитај повеќе