АХВ: Од пазарот се повлекува небезбедна серија од Органски био сок од јаболко од брендот ХИПП

Бидејќи како небезбедна се смета целата серија од овој производ, на увозникот наредено му е да изврши и повлекување/отповикување на овој производ со наведениот лот од прометот.

Share
Прочитај повеќе

Дополнителни два денара поддршка за лозарите

Дополнителни два денара поддршка ќе добијат лозарите за предадено грозје во регистрирани капацитети, соопшти министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски.

Share
Прочитај повеќе

Прв меѓународен саем за вино, храна и туризам “Винска визија на Отворен Балкан”

-Со големо задоволство го најавуваме Првиот меѓународен Саем за вино, храна и туризам „Винска визија на Отворен Балкан“, кој ќе се одржи во Белград од 1 до 4 септември годинава.

Share
Прочитај повеќе

Прогласена енергетска криза, Комисијата за јавно-приватен дијалог станува кризно тело

Владата вчеравечер прогласи кризна состојба во снабдувањето со топлинска енергија на подрачјето на Град Скопје и во снабдувањето со електрична енергија на национално ниво.

Share
Прочитај повеќе

Ковачевски и Николовски ќе се сретнат со претставници на винарии и производители на грозје

Премиерот Димитар Ковачевски и министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски денеска ќе имаат средба со претставници на винарии и производители на грозје.

Share
Прочитај повеќе

МЗШВ: Подготвивме системско решение кое овозможува услови за обештетување на 9.017 граѓани по различни основи, од кој најголем дел земјоделци

Проблемот за кој денес протестираат овоштарите е наследен од претходната Влада уште од 2016 година, кога поради лошите законски решенија предизвикан е правен проблем за исплата на настанати штети.

Share
Прочитај повеќе

Најодговорно ги отфрламе изнесените дезинформации и полувистини во врска со извозот на огревно дрво

Вчера, во просториите на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ), се одржа прес-конференција во врска со изнесените дезинформации и полувистини објавени во некој од медиумите.

Share
Прочитај повеќе

Времето денеска сончево, попладне дожд, грмежи и ветер

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност, во попладневните часови особено во западните делови ќе има појава на локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Share
Прочитај повеќе