МЗШВ: Исплатени над 1,5 милијарди денари субвенции за обележани грла овци, користен сертифициран материјал и одгледани и заклани гоеници до 11.120 корисници

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство ги известува сточарите одгледувачи на овци дека Агенцијата за финасиска поддршка на земјоделството и руралниот развој изврши исплата на директните плаќања за обележани грла овци од сите категории.

Share
Прочитај повеќе

МЗШВ: Со нови мерки ја дополнуваме Интервентната програма – Обезбедуваме поддршка за вештачко ѓубриво, сливи и зелка

Интервентната програма која ја донесовме во рамки на Националниот план за производство на храна ги постигна очекуваните резултати за брза и навремена поддршка на земјоделците.

Share
Прочитај повеќе

Времето денеска сончево и топло, од сабота пад на температурите

Времето денеска ќе биде сончево и потопло со мала локална облачност. Ќе дува слаб јужен, а во западните делови слаб до умерен западен ветер.

Share
Прочитај повеќе

Оризопроизводителите привремено ја прекинаа блокадата на патиштата

По вчерашната блокада на магистралниот пат Кочани – Штип, оризопроизводителите кои протестираа против ниските откупни цени и високите трошоци за производство, привремено ја отстранија земјоделската механизација.

Share
Прочитај повеќе

МЗШВ: Поддршка во модернизација на земјоделските стопанства – Потпишани 24 договори за набавка на силоси

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство информира дека вупно 24 апликанти ќе ја искористат мерката за финасиска поддршка во набавка на силоси.

Share
Прочитај повеќе

Во Тетово се оценува квалитет на мед од 260 пчелари од 21 земја

На Универзитетот во Тетово вчера триесетина судии започнаа со органолептичка анализа на пристигнатите примероци мед во рамки на четвртиот натпревар за квалитет на мед „Тетово награди за мед“ (Tetovo Honey awards) што го организираат здруженијата „Полошки мед“ и „Градот на пчелите“. Пристигнаа 260 примероци на пчелари од 21 земја.

Share
Прочитај повеќе

СДСМ: Се грижиме за земјоделците, 30% повисоки откупни цени на грозјето оваа година

И во време на светска економска криза, СДСМ преку Владата и надлежното министерство што ги предводи, продолжува со вистинска поддршка за сите земјоделци. Воведуваме нова мерка за предадено грозје во регистрирани капацитети за производство на вино во Република Северна Македонија, со висина од 2 денари по килограм, се вели во соопштението од СДСМ.

Share
Прочитај повеќе

Времето денеска променливо облачно, со температура до 28 степени

Времето во утринските часови ќе биде променливо облачно, во текот на претпладнето со умерена облачност.

Share
Прочитај повеќе

Извозот во првите седум месеци зголемен за 19,4 проценти, а увозот за 26,9 проценти

Во првите седум месеци од годинава од државава се извезени стоки во вкупа вредност од  4 767 002 000 евра, што претставува пораст од 19,3 проценти во однос на истиот период од претходната година.

Share
Прочитај повеќе

Трошоците на живот во август со раст од 1,3 отсто на месечно, а 16,8 проценти на годишно ниво

Трошоците на живот во август во однос на јули годинава се зголемени за 1,3 отсто, а цените на мало  за 0,6 отсто. 

Share
Прочитај повеќе