Оризопроизводителите привремено ја прекинаа блокадата на патиштата

По вчерашната блокада на магистралниот пат Кочани – Штип, оризопроизводителите кои протестираа против ниските откупни цени и високите трошоци за производство, привремено ја отстранија земјоделската механизација.

Share
Прочитај повеќе

МЗШВ: Поддршка во модернизација на земјоделските стопанства – Потпишани 24 договори за набавка на силоси

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство информира дека вупно 24 апликанти ќе ја искористат мерката за финасиска поддршка во набавка на силоси.

Share
Прочитај повеќе

Во Тетово се оценува квалитет на мед од 260 пчелари од 21 земја

На Универзитетот во Тетово вчера триесетина судии започнаа со органолептичка анализа на пристигнатите примероци мед во рамки на четвртиот натпревар за квалитет на мед „Тетово награди за мед“ (Tetovo Honey awards) што го организираат здруженијата „Полошки мед“ и „Градот на пчелите“. Пристигнаа 260 примероци на пчелари од 21 земја.

Share
Прочитај повеќе

СДСМ: Се грижиме за земјоделците, 30% повисоки откупни цени на грозјето оваа година

И во време на светска економска криза, СДСМ преку Владата и надлежното министерство што ги предводи, продолжува со вистинска поддршка за сите земјоделци. Воведуваме нова мерка за предадено грозје во регистрирани капацитети за производство на вино во Република Северна Македонија, со висина од 2 денари по килограм, се вели во соопштението од СДСМ.

Share
Прочитај повеќе

Времето денеска променливо облачно, со температура до 28 степени

Времето во утринските часови ќе биде променливо облачно, во текот на претпладнето со умерена облачност.

Share
Прочитај повеќе