МЗШВ: Финасиска поддршка до 29 апликанти за набавка на опрема за производство на тутун

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство информира дека вкупно 29 апликанти ќе ја искористат мерката за финансиска поддршка во набавка на опрема за производство на тутун.

Share
Прочитај повеќе

Африканска свинска чума во одгледувалишта во три кумановски села

Во одгледувалиштата во кумановските села Умин Дол, Ново Село и Љубодраг има појава на африканска чума, соопшти вчера општинскиот штаб за заштита и спасување, кој заседаваше заради појава на свинска болест, африканска чума, пренесе МИА.

Share
Прочитај повеќе

Времето денеска сончево и посвежо со северен ветер

Времето денеска ќе биде сончево и посвежо со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен, долж Повардарието повремено засилен ветер од северен правец.

Share
Прочитај повеќе