Агро-Метео: Променливо облачно и врнежливо време

Вести

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со врнежи од дожд. Попладне во источните делови врнежите ќе бидат поројни и проследени со грмежи. Локално се очекува да наврнат над 30 л/м2.

Утринската температура ќе се движи од 3 до 10, а дневната од 7 до 15 степени.

Во Скопје облачно со врнежи од дожд. Утринската температура ќе се спушти до 7, а дневната ќе се искачи до 12 степени.

Во среда врнежите на планините и на повисоките места ќе бидат од снег, но со слаб интензитет. Ќе дува засилен северен ветер што ќе услови значителен пад на температурата во наредните денови.

Во четврток ќе биде студено со провејување на снег, а од петок се очекува разведрување.

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *