Осигурителни компании исплатија 1,9 милиони евра за штети од град и мраз

Градот и мразот се најизразени ризици во земјоделското осигурување.

Share
Прочитај повеќе

Пчелите и медот да бидат заштитени со закон, граѓаните да научат како се препознава вистински мед

Медот во земјава повеќе се консумира како лек, а не како храна. Трошиме помалку од еден килограм по глава на жител, за разлика од Словенија која троши девет или Јапонија која троши 16 килограми по глава на жител.

Share
Прочитај повеќе

Турски „Текнопанел“ ќе инвестира 16 милиони евра во ТИРЗ Скопје 1

Турската високотехнолошката компанија „Текнопанел“ ќе инвестира 16 милиони евра во изградба на нов производствен капацитет во ТИРЗ 1 Скопје. Инвестицијата беше презентирана денеска на средбата на делегација на компанијата предводена од сопственикот Орхан Кахвеџи, со премиерот Зоран Заев и директорот на ТИРЗ, Јован Деспотовски.

Share
Прочитај повеќе

Симпозиум на Југоисточна Европа за зеленчук и компир

Од денеска до 26 септември ќе се одржи осмото издание на Симпозиум на Југо-Источна Европа за зеленчук и компир, во коорганизација на Факултетот за земјоделски науки и храна – УКИМ, а под покровителство на International Society for Horticultural Sciences (ISHS).

Share
Прочитај повеќе

Утрово студено, во текот на денот претежно сончево и потопло

Времето денеска наутро ќе биде студено, а во текот на денот претежно сончево и потопло со слаб до умерен ветер од северозападен правец.

Share
Прочитај повеќе

Изменет режим на сообраќај следните три дена кај новиот кружен тек во Неготино

Од утре до недела ќе има изменет режим на сообраќај кај новиот кружен тек во Неготино, информираат од неготинската локална самоуправа.

Share
Прочитај повеќе

Свежото време погодно за прибирање на родот во земјоделството

Намалување на температурите кои се невообичаени за овој период од годината, ќе им годат на земјоделците за прибирање на родот во градинарството на отворено, жетвата на пченката, добирањето на тутунот и неговото сушење, бербата на грозјето и овошките од средностасните сорти, велат агрометеоролозите од УХМР.

Share
Прочитај повеќе

Денови на македонскиот мед

На улица „Македонија“ во центарот на Скопје денеска ќе се одржи традиционалната манифестација Денови на македонскиот мед.

Share
Прочитај повеќе

Претпладне променливо облачно, попладне сончево

Времето претпладне, особено на север и на исток,  ќе биде променливо облачно. Во попладневните часови ќе преовладува сончево време. Преку денот ќе дува умерен, вдолж Повардарието повремено засилен ветер од северен правец, информираат од УХМР.

Share
Прочитај повеќе

Христо Кондовски: Средба со фармерите од село Меџитлија

Во какви услови живеат и работат земјоделците може да се почуствува само заедно со нив на терен, во нивите и на фармите…

Share
Прочитај повеќе