Доматите – чувари на здравјето

Вести Градинарство Совети

Доматите со векови  се познати како  „чувари на младоста и здравјето“ и без нив е незамисливо,  тие се присутни на  секоја трпеза. Свежи, варени, како зачин, сок или кечап, се користат ширум светот. Домати (лат. Solanum lycopersicum L.) е растение кој  е тесно поврзано со тутунот, компирот, црниот патлиџан и пиперките.
Поради извонредниот медицински ефект врз здравјето на луѓето, Пјетро Андреа Матиоли, италијански лекар и ботаничар од 16 век, го нарече „help d’oro“ или златно јаболко.

Доматот води потекло од  Јужна Америка, доста користен од  страна на Ацтеките и Инките. Според легендата, доматот  бил донесен во Европа од шпанскиот истражувач Хернан Кортез, но некои историчари веруваат дека Кристофер Колумбо всушност е заслужен за тоа. Во секој случај, доматите во почетокот биле украсно растение затоа што се верувало дека се отровни. Сепак, со текот на времето почнаа да  се хранат  и  да уживаат во вкусот на  сочните, црвени и вкусни домати. Постојат повеќе видови на овој зеленчук.

Доматите во нашата област се одгледуваат од мај до октомври, но благодарение на оранжериите  може да се купат  преку целата година во продавниците.

Доматите се главен извор на ликопен, најмоќниот природен антиоксиданс и бета-каротин кој додава живописна црвена боја на растенијата и влијае на здравјето на кожата и имунитетниот систем. Доматите се состојат од 94 проценти од вода, богати се со витамини Ц, Б1, Е и К, како и фолити и калиум, што има корисен ефект врз крвните садови и срцевиот мускул, па затоа е оправдано да се верува дека редовното консумирање домати го намалува ризикот од мозочен удар и срцев удар.

Интересно е што исечените домати на половина  изгледаат како  срцето на човекот. Бројни научни студии покажаа дека ефектот на ова растение врз здравјето на луѓето зависи од видот и големината поради количината на минерали и витамини во нив.

Доматот  е најефикасен како сок и го регулира метаболизмот, ја зголемува отпорноста и го елиминира вишокот на течности од организмот, го намалува крвниот притисок, ја подобрува крвната слика, го регулира варењето на храната, е ефикасен против заболувања на црниот дроб, панкреасот и ревматските заболувања.

Сокот од домати се препорачува и за замор, затоа што го зајакнува и го чисти организмот, добар е како  природен лек за предвремено стареење, кашлица, белите дробови и заболувања на уринарниот тракт, алергии, анемија, артритис, астма, заболувања на устата, забите и грлото, егзема итн… Доматите го намалуваат создавањето  на тромбоцитите и спречуваат тромбоза, особено кај лица со дијабетес тип 2. Покрај тоа, го намалуваат лошиот холестерол и неговото таложење во крвните садови

Овошје или зеленчук?

Иако многумина сметаат дека е зеленчук, ботаничарите го класифицирале како овошје, но тој се користи во секојдневната употреба како зеленчук или гарнир. Кога купувате, изберете најубави црвени плодови  затоа што содржат најголема количина на антиоксиданти. Се препорачува да се чува подалеку од сончева светлина на собна температура, но  не во фрижидер бидејќи тоа може да го расипе вкусот. Сепак, треба да се напомене дека постои можност за несакани ефекти. Имено, доматитете  содржат јаболкова и лимонска киселина, така што прекумерната потрошувачка може да предизвика металоиди, особено кај луѓе кои имаат проблеми со дигестивниот тракт. Затоа експертите препорачуваат луѓето со вакви проблеми да јадат еден домат со средна големина на ден.

„Современо Земјоделство“

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *