Користен е во медицината илјадници години ,најефикасно растение во спречувањето на рак, а еве како се конзумира

Вести

Чичак или во народот познат како магарешки трн е растение, за кое се верува дека потекнува од Сибир. Секој дел, корен, стебло, лист и семе се користи за медицина. Двегодишното корење се собира во пролет и есен, лисјата додека се уште се млади, а семето кога созрева. По една година складирање, и коренот, лисјата и семето го губат своето лековито дејство и треба да се заменат со нови. Содржи есенцијални масла, горчливи материи, ситостерол и многу други корисни состојки, поради што се користи за регенерација на сериозно оштетените ткива. Тоа е исклучително лековито и целосно нетоксично растение.

Коренот содржи значителни количини на калиум, кој помага во контролирање на срцето и крвниот притисок. Покрај калим, коренот на чичакот е богат со витамин Ц и витамин Д, и двете се природни антиоксиданти кои му помагаат на организмот да остане здрав. Исто така, содржи минерали, цинк, калциум, селен и фосфор.

Коренот на чичак се користи во хербалната медицина ширум светот затоа што е добар антиоксиданс и има моќно антибактериско и антиинфламаторно дејство. Низ Русија и Азија, ова растение се користи илјадници години за лекување на болки во грлото, тонзилитис, настинки, па дури и сипаници. Коренот на чичак се користи и за лекување на кожни проблеми како псоријаза и егзема.

Антиканцерогена мешавина

Бидејќи третира толку многу различни проблеми, луѓето повеќе не треба да го перцепираат како див корен, туку како моќно растение за лекување. Доколку сакате да направите моќен лек против рак потребно е да смелете корен од чичак, а потоа истурете еднакви количини вистински природен мед и чиста вотка во оваа мешавина.

Чувајте ја смесата во цврсто затворена тегла 20 дена на темно место. После тоа, земете една лажица од смесата 3 пати на ден, најмалку 40 минути пред оброците, така што лекот делува директно на малигните клетки на ракот.

Препаратите на ова растение можат да ги користат најчувствителните луѓе, деца, бремени жени и дијабетичари …

Коренот има сладок вкус и крцкава текстура, па затоа се користи и за кулинарски цели како корен зеленчук. Застапниците на макробиотската диета велат дека помага во борбата против метаболичките болести. Чичакот го активира метаболизмот и на тој начин ги топи маснотиите, па како корен зеленчук во макробиотичката диета се користи за избалансиран оброк и е редовна храна …

Исто така, има својство на диуретик, има антиинфламаторно и стимулирачко дејство, а препаратите од ова растение можат да ги користат дури и најчувствителните луѓе, деца, бремени жени и дијабетичари.

Подземните делови на гној не содржат само 72 калории на 100 грама свеж производ, што го карактеризира како добар извор на полисахариди кои не содржат скроб, како што се инсулин, лапин, слуз, а исто така е лаксатив. Инсулин од коренот на гној, делува како пробиотик и помага во намалување на нивото на шеќер во крвта, намалување на телесната тежина и холестерол.

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *