Филипче: Нема да има полициски час за Велигден и за Бајрам

Вести

Епидемиолошката крива е во опаѓање и бројот на новозаболени од ковид се намалува, информираше на денешната прес конференција министерот за здравство, Венко Филипче. Тој додаде дека деновиве се забележува и намалување на притисокот врз болниците и оти бројот на хоспитализации се намалува.

Министерот информираше дека Кризниот штаб ќе предложи до владата за следниот период да ги предложат следниве мерки:

„Да се отворат летните тераси во сите угостителски објекти, полицискиот час да се скрати и да започне од 21:00 часот, а за празниците Велигден, тоа е сабота кон недела и 12-ти кон 13-ти, кога се слави рамазан Бајрам, да нема полициски час“, рече Филипче.

Извор Алсат

 

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *