Нема крај на студеното време – УХМР најавува нов влажен бран

Вести

 

Во следните денови ќе преовладува променливо облачно и студено време со сончеви периоди, а претежно на планините повремено ќе провејува снег. Утринските температури до петок во најголем дел од земјава ќе бидат под нулата. Нов влажен бран со врнежи од дожд, а на планините и на некои повисоки места од снег се очекува од сабота.

Прогноза за 19.03.2021
Минимална температура: -7°C до 0°C
Максимална температура: 6°C до 14°C
Умерено до значително облачно. На планините и на повисоките места повремено ќе провејува снег. Ќе дува слаб до умерен југозападен ветер.

Прогноза за 20.03.2021
Минимална температура: -2°C до 3°C
Максимална температура: 5°C до 11°C
Претежно облачно со врнежи од дожд, на планините од снег. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец.

Прогноза за 21.03.2021
Минимална температура: 2°C до 6°C
Максимална температура: 6°C до 11°C
Претежно облачно со врнежи од дожд, на планините од снег. Ќе дува слаб до умерен ветер од источен правец.

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *