Невообичаено топол бран ја зафаќа државата, се очекува голем пораст на температурите

Вести

Денеска времето во државава ќе се задржи претежо облачно со услови за слаб локален дожд, особено во западните предели. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од јужен правец, додека максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 11 до 18 степени.

Во Скопје и околината времето ќе биде променливо облачно со слаб ветер од јужен правец. Температурата на воздухот ќе се искачи до околу 14 степени.

Од утре па натаму следува период на стабилно, суво и сончево време. Повремено ќе има и умерена локална облачност а ќе биде и претежно тивко. По одделни котлини и речни долини ќе има појава на магла и на ниска облачност. Температурите на воздухот ќе бидат невообичаено високи за овој дел од годината и ќе се искачуваат во интервалот од 12 до 20 степени, додека на местата со магла и ниска облачност ќе останат пониски.

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *