ОД +20 НА -10: Нагла промена на времето овие два дена

Вести

Денес сончево до невообичаено високи температури за февруари а утре веќе нагла промена во временската прогноза.

Метеоролозите од УМХР за денес прогнозираат пријатно време со температури кои на места ќе достигнат и до 20 степени Целзиусови.

Од друга страна пак , веќе утре најавата носи снежни врнежи кои најизразени ќе бидат во југоисточните делови и долж Повардарието.

Промената ќе почне од вечерните часови кога дождот ќе преминува во снег, ќе дува силен ветер од северен правец а температурата ќе „доживее“ пад при што на места се очекува таа да достигне и до -10 степени Целзиусови.

Скопската котлина од вечерва ја очекуваат врнежи кои повремено ќе бидат поинтензивни а според најавата тие во втората половина од ноќта ќе преминуваат во снег.

Се очекува овие нагли промени да влијаат и врз здравјето на луѓето.

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *