Од утре врнежи и пад на температурите

Вести

Под влијание на влажна и нестабилна воздушна маса од утре попладне до вторник ќе преовладува променливо облачно време, наместа со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме, со пообилен пороен дожд, чести електрични празнења, силен ветер, над 60 километри на час и услови за појава на град.

Температурата од утре ќе биде во постепено опаѓање.

УХМР потсетува, во случај на појава на електрични празнења да не се престојува на отворен простор и под осамени дрвја.

Според прогнозите, утре утринската температура ќе биде од 13 степени во Берово до 23 во Демир Капија, а дневната од 31 во Берово до 38 во Гевгелија.

Од сабота до среда утринските температури ќе се движат меѓу 13 и 22 степена, а дневните од 27 до 37 степени.

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *