Претпладне променливо, попладне нестабилно со пороен дожд

Вести

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно, претпладне со повеќе сончеви периоди.

Попладне и во вечерните часови на повеќе места нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, а ќе има и услови за појава на град. Ќе дува умерен до засилен ветер од јужен правец, кој кон крајот на денот вдолж Повардарието ќе се промени во северен.

УВ=7

Утринската температура ќе се движи од 12 до 18 степени, а дневната температура ќе се движи од 22 до 31 степени.

Во Скопје ќе биде променливо облачно, претпладне со повеќе сончеви периоди. Попладне нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, а ќе има и услови за појава на град. Ќе дува умерен до засилен ветер од јужен правец. УВ=7

Утринската температура ќе достигне до 17 степени, а дневната температура до 29 степенни.

Значително заладување ќе има во четврток, кога ќе преовладува облачно време со врнежи од дожд, особено претпладне. Ќе дува засилен северен ветер, па дневната температура ќе биде и за десет степени пониска во однос на денешната. Од петок до недела времето ќе биде стабилно со умерен северен ветер и со пријатни дневни температури.

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *