Сончево и многу топло со температура до 41 степен

Вести

Времето денес ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец. Максималната температура ќе се движи од 31 до 41 степени. УВ индексот ќе биде 9, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи.

Во Скопје и околината времето ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност. Максималната температура ќе достигне до 38 степени.

Утре ќе се задржи сончево и многу топло време со мала до умерена облачност и со натпросечни температури за овој период од годината. Максималните температури во југоисточните подрачја повторно ќе надминат 40 степени. Во среда ќе има изолирана појава на краткотраен пороен дожд и грмежи, а услови за локален дожд ќе има и во четврток, кога температурите ќе опаднат за неколку степени.

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *