Што треба да се јаде и што да се избегне за да не се зголемува телесната тежина

Вести Совети

Ако вашата тежина почнува полека да се движи нагоре, време е внимателно да ги анализирате животните навики за да одредите кога, каде и какви промени треба да се направат.
На пример, ако откриете дека честопати користите храна за да се наградите за нешто, обидете се да измислите нешто што не е за јадење. Или, на пример, дали треба да ја исчистите чинијата толку темелно што речиси и не мора да се мие – можеби нешто може да остане на неа. Ако надворешните влијанија, на пример, изгледот на храната , нејзиниот мирис или помислата за тоа ве стимулираат да посегнете по храна и тогаш кога не сте гладни, можеби ќе биде потребно да вложите дополнителни напори за да го надминете таквиот порив, да ги свртите мислите и постапките кон нешто друго.

Доколку повеќе јадете заради присуство на емоционални проблеми (вознемиреност, грижа, депресија), наместо вистинска физичка глад, а во исто време сте свесни за оваа ситуација, можеби ќе треба да донесете во животот  некои други навики за да ја олесните таквата ментална состојба што нема да помине низ устата. Ако јадете главно за да одложите  нешто, ќе треба да научите како да препознаете такво непродуктивно однесување и да се обидете да го надминете. Човек мора да научи да разликува вистинска глад од онаа предизвикана од емоционална вознемиреност.

Тогаш може да се погледне на  соодветна мала работа за да се задоволи потребата – може да бидат 2-3 бисквити или едно јаболко или разговор со добар пријател или нешто четврто.Зошто многу диети не успеваат – да ги променат навиките за јадење, бидејки треба  време и напор.

Поради ова, честопати  се избира она што се чини дека е полесен начин да се излезе од несакана ситуација, а тоа се диети за побрзо слабеење. Не привлекувајте се на приказните за слабеење во текот на ноќта и без напор.

Драстичните, брзи диети не се клуч за трајно и ефикасно губење на маснотиите во телото. Ваквите диети кои честопати се сметаат за „чудесни,„ револуционерни “, итн., На крајот, имаат спротивен ефект. Факт е дека по ваквите изгладнувања, повеќе од 90 проценти од луѓето ја враќаат целата изгубена тежина и уште еден килограм плус. Покрај тоа, некои од овие „чудесни“ диети, исто така, можат да бидат опасни по здравјето и општото ниво на организмот , како резултат на дехидрираноста и прекумерното губење на резервите на телото во хранливи материи.

Формула за успех – разумен план за прекумерна тежина ќе ви овозможи да јадете добро, да се чувствувате добро и да ја намалите телесната тежина со губење на маснотиите отколку да губите вода.

Разумна личност ќе избере добро урамнотежена исхрана која содржи умерено намалени калории, но во исто време таквото лице умерено ќе ја зголеми својата физичка активност. Доколку треба да изгубите неколку килограми (или повеќе), нанесете ја, од стручна страна, вистинската диета во комбинација со стручно програмирана вежба, која заедно ќе стане вашиот нов животен стил.

Ако треба да изгубите тежина, прво побарајте совет од доктор кој треба да одобри диетална програма. Проверете дали вашата програма со прекумерна тежина е безбедна, ефективна и ги исполнува следниве критериуми:
Умерено намалување на внесот на калории;
■ редовно и совесно вежбање;
■ вклучување во програмата на разни видови храна;
Секогаш е дозволена храна што лицето особено ја сака;
Не е потребна посебна храна или специјални додатоци на храна;
■ храна од секоја од четирите главни групи е вклучена во програмата:
– овошје и зеленчук,
– житарки (леб, шпагети),
– млеко и сирење,
– месо и замени (живина, риба, јајца, мешунки);
■ се стремиме да постигнеме траен животен стил, без повремено експериментирање со различни диети.

Нема потреба да се избегнува храна богата со јаглени хидрати за време на диетата или да се плашите од нивните калории. Јаглехидратите се релативно ниски во нивниот калоричен придонес, обезбедување само околу 4 калории на грам. Протеините исто така обезбедуваат околу 4 калории на грам, додека маснотијата внесува големи 9 калории (алкохол околу 7). Затоа, очигледно е дека не е лебот што треба драстично да го намалите, па дури и да го раскинете, туку путерот или сланината што ја ставате на тој леб.

Познати извори на висококалорична маст вклучуваат путер, шлаг, крем, полномасно сирење, пржена храна, сало, мајонез.  Сепак, да биде јасно, ако не сте вистински мотивирани да ги промените навиките за јадење, пиење и вежбање (поточно, отсуство на какво било вежбање) што доведоа до акумулација на несакана прекумерна тежина, во таков спорт не постои таква диета или тренинг – рекреативни активности што можат да доведат до пожелен исход.

Додека доброволно  не преземете одговорност за промена на вашиот животен стил, нема да можете да ја одржувате тежината под контрола.

“Современо  Земјоделство “

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *