Лозарите годинава ќе имаат крајна откупна цена од 15 денари за вранец и 13 за смедеревка, ќе се зголеми дополнителната мерка

После два и пол часа преговори, постигнат е договор откупната цена за Смедеревка да изнесува 10 денари  и 12 денари за Вранец. На сите лозари кои предале грозје под овие цени, разликата ќе им биде надокнадена од страна на винариите. Корекцијата на цените ќе стапи на сила веднаш, уште од вечерва – информираат од МЗШВ.

Share
Прочитај повеќе

(Видео) Хоџа: Тука сум секогаш кога земјоделците имаат вистински проблеми, додека јас го водам Министерството, политика во земјоделството нема да има

„Генерализирање на лозарите мислам дека не е коректно и не е во ред. Ако незадоволство имале одредени политичари и градоначалници за тоа што не им успеа тоа што го планирале, мене навистина ми е жал за нив зашто сакаат да ја употребуваат маката на лозарите за да придобијат политички. Јас сум во постојана комуникација со лозарите.

Share
Прочитај повеќе

(Видео) Министерот Арјанит Хоџа доби признание „Пријател на земјоделците“

Во Битола, во организација на земјоделското здружение „Современо земјоделство“ а со медиумска и организациска поддршка на платформата Агротим, се одржа манифестацијата „Избор на најуспешни во областа на земјоделството“.

Share
Прочитај повеќе

Хоџа: Да се биде земјоделец е чест, тоа не е лесно, но сепак вреди

Земјоделците не се сами во својата борба за пласман, профит, модернизација, развој и унапредување на производството, истакна министерот во Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство Арјанит Хоџа, вчера во Битола.

Share
Прочитај повеќе

Прес – конференција на министерот за земјоделство шумарство и водостопанство Арјанит Хоџа на тема една година од мандатот како министер на МЗШВ Хоџа: Остваривме позитивни резултати во време на глобална криза. Искрено се надевам дека земјоделците ја препознаа мојата позиција – секогаш на нивна страна!

Вчера, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Арјанит Хоџа, одржа прес – конференција за медиумите во големата сала на МЗШВ.

Share
Прочитај повеќе

Хоџа: Исплатени 182,3 милиони денари за субвенции за задржано женско јаре и за сертифициран семенски материјал

„Денеска на сметките на 7.267 субјекти исплатени се близу 182,3 милиони денари за субвенции.

Share
Прочитај повеќе

Хоџа: Утре ќе бидат исплатени субвенциите за одгледувачите на овци и за градинаритe

Министерот Арјанит Хоџа во видеообраќање објави дека утре ќе бидат исплатени субвенциите за одгледувачите на овци и за градинарите.

Share
Прочитај повеќе

Министерот Хоџа одржа состанок со лозарите и винарниците

Откупот на грозјето, мерките на државата и проблемите на лозарите и винарниците, беа темите на денешниот состанок кој се одржа во просториите на МЗШВ во прусуство на лозарите и винарниците.

Share
Прочитај повеќе

Министерот Хоџа присуствуваше на Економскиот форум за регионална соработка

Во организација на Кабинетот на претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, во координација со кабинетите на претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ и претседателот на Владата на Република Албанија, Еди Рама, а во соработка со стопанските комори од регионот, денеска во Скопје се одржа Економски форум за регионална соработка на кој присуствуваше и министерот Хоџа.

Share
Прочитај повеќе

Хоџа: Не прифаќам уцени, и мелничарите се виновни за состојбата

Мислам дека ќе се изнајде решение, но поставување уцени нема никогаш да прифатам, а не верувам дека таков начин ќе прифати и Владата.

Share
Прочитај повеќе