Во Битола и Демир Хисар дводневна дезинсекција за уништување на комарците

Денес и утре екипи на ЈЗУ Центар за јавно здравје ќе ја спроведат втората фаза од теристичката дезинсекција со цел уништување на комарците.

Share
Прочитај повеќе

Николовски од Битола: Подготвивме мерки за поддршка на секој земјоделец, Ве повикувам максимално да ги искористите

Продолжува карванот со теренската кампања „Поддршка за секој земјоделец“. Вчера министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски беше во посета на Битола и околината.

Share
Прочитај повеќе

Николовски од Битола: Продолжуваме да даваме силна поддршка на земјоделците преку ефикасни програми

Со Караванот „Поддршка за секој земјоделец“ денеска сум во Битола. Го посетив Пеце Анчевски од село Лажец Битолско.

Share
Прочитај повеќе

„Slow Wine салон 2021“ денеска и утре во Битола

Во Битола денеска и утре ќе се одржи настанот „Slow Wine салон 2021″, што има за цел да ги презентира и промовира производителите на вино, кои ќе ги презентираат нивните вински приказни и ќе понудат дегустација на вина.

Share
Прочитај повеќе

Битола под снежна прекривка

Сообраќајот на патиштата се одвива во зимски услови, а се препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата.

Share
Прочитај повеќе

Одбележување на Светскиот ден на храната под мотото ‘’Нашите акции се нашата иднина. Подобро производство, подобра исхрана, подобра животна средина и подобар живот’’.

‘’Надоврзувајќи се на долгогодишното партнерство со локалната заедница во Егри, оваа година за Светскиот ден на храната фокусот го ставаме на најмладите’’, истакна Кристина Митиќ Арсова од канцеларијата на ФАО во Скопје.

Share
Прочитај повеќе

Утринската во Битола -8, а дневната до 7 степени

Утрово најстудено со -8 степени беше во Битола, -6 Прилеп, -5 Попова Шапка, -4 Тетово, Д. Капија, Скопје-Петровец, -3 Штип, -2 Струмица, Крушево, Куманово, Скопје – З.Рид, Виница, Берово, Маврово, -1 Охрид, Претор, Кр.Паланка, 2 Гевгелија.

Share
Прочитај повеќе

НАЈСТУДЕНО ВО БИТОЛА

Утрото ќе биде претежно ведро и студено, преку денот сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб ветер од северозападен правец. Максималната температура ќе биде во интервал од -3 до 5 степени.

Share
Прочитај повеќе

Договорно производство на пченка: Откупувачот „Голд Ланд“ на земјоделците им нуди сигурен откуп, пазарна цена и исплата истиот ден

-Она што ви нудиме како компанија е гарантиран откуп, со договор во кој ќе има загарантирана минимална цена под која нема да се оди. Доколку цената за време на откупот биде повисока, ние ќе ви ја платиме повисоката цена. Исто така предноста која ја нудиме е плаќање истиот ден кога ќе ја донесете пченката. Доколку е пред 13 часот, парите ќе бидат на ваша сметка истиот ден, ако ја предадете пченката после 13 часот, средствата ќе ги имате следниот ден – изјави Абдурахмани.

Share
Прочитај повеќе

Трибина во Битола за започнување на Договорно производство на пченка

Се организира прва трибина на 04.02.2021 во Центар за култура во Битола, мала сала, со почеток во 12 часот.

Share
Прочитај повеќе