Во Валандово започнува распределбата на картичките за зелена нафта

Од денеска, петок, 14.10.2022 година, во ПЕ Валандово при МЗШВ, започнува распределбата на картичките за зелена нафта.

Share
Прочитај повеќе

Идеја за инвестиција преку Мерка 7: Изградете апартмани во Струга или Валандово со грант од ИПАРД

Со мерка 7 од ИПАРД програмата како инвестиција во промоција на руралниот туризам може да се аплицира за неповратен грант од 65% во инвестиција за сместување во внатрешен простор – апартмани. Најдобро тоа може да се прикаже со следниов пример:

Share
Прочитај повеќе

Директорот на АФПЗРР, Никица Бачовски, во работна посета на Општина Валандово

Градоначалникот на Општина Валандово Перо Костадинов, заедно со претседателот на Советот на Општина Валандово и раководителот на ПЕ на МЗШВ во Валандово, оствари работна средна со директорот на Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, Никица Бачовски.

Share
Прочитај повеќе

Николовски на средба со земјоделци во Валандово: Исплатени близу 4,4 милиони евра за субвенции за површини со градинарски култури

Николовски посочи дека Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој исплати околу 270 милиони денари или близу 4,4 милиони евра за основната субвенција за површина за градинарски култури на 11.428 земјоделци. При тоа Николовски потенцираше дека праксата за навремена исплата на субвенциите тогаш кога им се најпотребни на земјоделците ќе продолжи во следниот период, како што тоа претходно беше со исплата на субвенциите за грозјете пред почетокот на производствената сезона, за грла добиток и за житните култури.

Share
Прочитај повеќе

Годинава зелката во Валандово достигнува рекордна цена

-20-25 денари се качи годинава, задоволни сме од цената. Годинава имам 8 декари – вели Мемед Мамудов, земјоделец од Калково.

Share
Прочитај повеќе

Николовски: Со изградбата на хидросистемот Валандово, ќе се реши проблемот со наводнување во овој регион

Јавниот повик за градежни работи за хидросистемот Валандово, што е предмет на Програмата е во тек и ќе трае до 4 јули. Оваа Програма е од исклучителна важност за решавање на проблемите со наводнување во валандовскиот регион.

Share
Прочитај повеќе

Фестивал на диви смокви во Валандово

Во Валандово вчера се одржа фестивалот на диви смокви „Еко росалес“. Гостите во живо гледаа како се подготвува слатко од диви смокви, дегустираа, но и разменуваа рецепти и искуства.

Share
Прочитај повеќе