Занимливости за зелката

Витаминот Ц од зелката се споредува  со оној од цитроните, така што има дури 50 милиграми на 100 грама.

Share
Прочитај повеќе

И слатки и лути, пиперките се извор на здравје!

Без разлика дали се слатки или лути, пиперките се екстремно богати со витамини Ц, А и Б. Верувале или не, но една поголема црвена пиперка, содржи четири пати повеќе витамин Ц од портокалите.

Share
Прочитај повеќе

Дали бататот е поздрав од обичниот компир?

Во последно време се почесто е прашањето: Што е поздраво – компирот или бататот? Во некои нутриционистички кругови, бататот или слаткиот компир е крунисан со титулата супер храна. Истовремено, обичниот компир е етикетиран како нездрава храна поради големата количина на јаглени хидрати, висок гликемиски индекс и висока калориска вредност.

Share
Прочитај повеќе

Ајдучка трева во исхраната на живината

Во традиционалното одгледување на подмладок од живина, ајдучката трева заедно со копривата се најчесто користени растенија. На живината му се даваат исецкани млади и нежни ливчиња, кои се собираат од крајот на февруари до јуни, и потоа повторно во септември и октомври.

Share
Прочитај повеќе

Успешно одгледување на боровинки

Боровинката претставува повеќегодишен џбун со различна висина, во зависност од подвидот (европската е висока од 25 до 40 см, додека американската од 70 до 120 см).Во Македонија, на високите планински врвови, природно расте европската боровинка. Кореновиот систем е плиток и се простира на длабочина од 15 до 60 см.

Share
Прочитај повеќе

Три трика да препознаете зрела лубеница

Кога е добро изладена, лубеницата претставува големо и здраво освежување на организмот. Добра е за хидратација на телото и претставува голем извор на витамин Ц, А и минералите калциум и магнезиум. Содржи антиоксиданси и поволно влијае врз целокупното здравје. Секогаш е тешко да се препознае и да се разликува која лубеница е сочна и блага.

Share
Прочитај повеќе

Зошто треба да консумираме праски

Праската е една од омилените овошки на многу луѓе, но освен што се вкусни, тие се и многу корисни за нашиот организам. Поради високата содржина на витамини и минерали, праските го подобруваат видот, дигестивниот и уринарниот систем и ја прават кожата мазна .

Share
Прочитај повеќе

Зошто да пиете козјо млеко?

Бидејќи козите се многу пребирливи животни, не постои сомневање дека козјото млеко е навистина здраво. Козите се многу брзи, јадат кора од дрвјата, а кога човечка рака му дава нешто, тие навистина нема да пробаат сè, особено ако му се даде скапано или изгризано овошје. Поради овие причини, козјото млеко е побогато со минерали и витамини од млекото од другите животни.

Share
Прочитај повеќе

Паткини или кокошкини јајца – Супер храна на денешницата

Јајцата се одлична храна денес. Паткино или кокошкино, прашањето е сега? Изборот е ваш, што и да одберете нема да погрешите.

Share
Прочитај повеќе

Kadaknath кокошка – црна како јаглен

Се верува дека месото на кокошката Kadaknath, содржи помеѓу 18 и 20 , дури и 25% протеини и само помеѓу 0,73 до 1, 05% холестерол, додека белото пилешко месо содржи 13-25% холестерол. Постојат 18 видови аминокиселини во месото и јајцата кои се добредојдени во нашиот организам, но исто така и витамини Б1, Б2, Б6, Б12, витамин Е, ниацин, калциум, фосфор, железо и други минерали, што го прават месото пред се како ЛЕК.

Share
Прочитај повеќе