Денес температурата до 41 степен, активиран жолт метео-аларм

Времето ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен, а во западните делови умерен до засилен ветер од западен правец.

Share
Прочитај повеќе

Сончево и топло

Сончево и многу топло, попладне со мала локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од западен и југозападен правец. УВ=9

Share
Прочитај повеќе

Сончево и топло со температура до 39 степени

Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец.

Share
Прочитај повеќе

Земјава во портокалова фаза, да се почитуваат мерките за заштита

Македонија денеска и утре ќе биде под влијание на топол бран со високи температури од портокалова (алертна) фаза.

Share
Прочитај повеќе

Неделава температури над 40 степени, ќе се активира портокалово и црвено ниво на опасност

Топло време со натпросечни температури кои ќе достигнат и до 41 степен, се очекуваат од утре во следните денови, а за денеска попладне има најава за пороен дожд со грмежи и засилен ветер.

Share
Прочитај повеќе

Времето денеска нестабилно со пороен дожд и грмежи

Времето денеска ќе биде променливо облачно, уште од претпладневните часови нестабилно, на повеќе места со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Share
Прочитај повеќе

До сабота сончево и топло, од недела дожд

До сабота времето ќе биде стабилно со пораст на температурата на воздухот. 

Share
Прочитај повеќе

Сончево со мала облачност и слаб ветер од северозападен правец

Времето во земјава ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец.

Share
Прочитај повеќе

Променливо облачно и свежо со локален дожд и ретки грмежи

Времето ќе биде променливо облачно и свежо со локални врнежи од дожд и ретки грмежи, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи.

Share
Прочитај повеќе

Променливо облачно со повремени врнежи од дожд

Времето денеска во државата ќе биде променливо облачно и свежо со повремени врнежи од дожд, особено во западните делови. Ќе дува слаб до умерен, а вдолж Повардарието повремено засилен ветер од северозападен правец.

Share
Прочитај повеќе