Поплавите во Германија причинија штета од неколку милијарди евра

Досега во Германија загинаа 157 лица во поплавите предизвикани од невремето кое ја зафати земјата, но се стравува дека бројот ќе биде уште поголем.

Share
Прочитај повеќе

Заразени 16000 свињи во Полска – Германија крева гранична ограда

За германските производители на свинско месо, добрата вест е дека Виетнам повторно дозволува увоз на нивно свинско месо. Минатата година земјите-членки на Европската Унија извезуваа дури 95.000 тони свинско месо во таа земја, а скоро 20.000 тони беа од Германија.

Share
Прочитај повеќе

Средба на министерот Арјанит Хоџа со амбасадорката на Сојузна Република Германија, Анке Холштајн

Министерот Хоџа потенцираше дека во преговарачкиот процес со ЕУ помошта и искуството на Германија е исклучително значајно за нашата држава, како и за исполнување на препораките од извештајот на ЕК во делот на земјоделството и руралниот развој, фитосанитарната политика и рибарството.

Share
Прочитај повеќе

Во Германија почна најголемиот саем на слатки во светот

На саемот се изложуваат слатки производи, бисквити, грицки, чоколадо и вафли, а оваа година особено се истакнуваат веганските и халал-производите.

Share
Прочитај повеќе

Николовски: Германија е стратешки партнер за извоз на македонските земјоделски производи

-Ние сме одлучни во нашиот план за евроинтеграции, немаме друга шанска и затоа убедени сме дека ќе успееме. Сојузна Република Германија, ни дава голема поддршка за капитални инвестиции и очекувам успешна соработка со нашите пријатели во иднина. Тие се наш стратешки партнер за извоз, токму затоа инвестираме во промоција на македонските производи таму, -истакна Николовски. 

Share
Прочитај повеќе

Германија ја надмина Италија по производство на сладолед во 2017-та

Германија има произведено повеќе сладолед од традиционалниот лидер на пазарот Италија во 2017-та година, се наведува во објавените податоци на Федералната статистичка служба, цитирана од светските агенции.

Share
Прочитај повеќе

Земјоделците во Германија заработуваат од 10 евра на час

Дневницата за берење аспарагус е 150 евра (околу 9.000 денари), работниот ден трае од 8 до 10 часа и имаат пауза во времетраење од еден час. Во недела не се работи.
Во секторот земјоделство се работи напорно и за плата од 10 евра по час бруто, што за поголемиот дел Германци е многу ниска плата, така што тие се незаинтересирани за така напорна, а слабо платена работа.

Share
Прочитај повеќе

Намален извозот и потрошувачката на пиво во Германија

Извозот на пиво во Германија бележи рекорден пад, а продажбата се намалила за 2,5 отсто на 93,5 милиони хектолитри, покажуваат податоците од Сојузната канцеларија за статистика.

Share
Прочитај повеќе