Авионското засејување НЕ ВЛИЈАЕ да нема дожд, напротив, градот се претвора во дожд

Градоносните облаци се засејуваат со реагенс на база на сребро јодит откако ќе бидат детектирани од нашите радарски центри во Тополчани и Ѓуриште. Ова влијае исклучиво само како начин зрната град толку да се намалат и да преминат во течна состојба односно дожд.

Share
Прочитај повеќе

Попладнево пороен дожд, грмежи и засилен ветер

Во текот на ноќта и утре времето ќе биде облачно и нестабилно, на повеќе места со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално ќе има пообилни врнежи со електрични празнења и засилен ветер.

Share
Прочитај повеќе

До четврток променливо и топло, во попладневните часови дожд и грмежи

За денеска синоптичарите најавуваат сончево и топло време претпладне, а попладне ќе има локална нестабилност со пороен дожд, грмежи, засилен ветер и услови за изолирана појава на град. Ќе дува слаб до умерен ветер кој попладне ќе засилува, во западните делови од западен, а долж Повардарието од северозападен правец.

Share
Прочитај повеќе

Претпладне променливо, попладне нестабилно со пороен дожд

Попладне и во вечерните часови на повеќе места нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, а ќе има и услови за појава на град. Ќе дува умерен до засилен ветер од јужен правец, кој кон крајот на денот вдолж Повардарието ќе се промени во северен.

Share
Прочитај повеќе

ОД +20 НА -10: Нагла промена на времето овие два дена

Промената ќе почне од вечерните часови кога дождот ќе преминува во снег, ќе дува силен ветер од северен правец а температурата ќе „доживее“ пад при што на места се очекува таа да достигне и до -10 степени Целзиусови.

Share
Прочитај повеќе

Агро – метео: Следува заладување

Во текот на ноќта према вторник како и во денот среда преку нашата територија ќе започне да се транспортира студен атмосферски фронт од северозапад и север што ќе ни овозможи да имаме наоблачување, врнежи од дожд и снег на пониските места како и врнежи од снег на повисоките места и планините.

Share
Прочитај повеќе

Врнежи до задутре, од сабота нов влажен бран

За денеска се најавени врнежи од дожд, пообилни  во западните и јужните делови, каде се очекуваат над 25 литри дожд на метар квадратен.

Share
Прочитај повеќе

Врнежите од дожд ќе преминат во снег, од утре магла по котлините

Врнежите од дожд во текот на денов ќе преминат во снег на повисоките места, а преку ноќ и на пониските места. 

Share
Прочитај повеќе

Агро-метео: Обилни врнежи од дожд

Денеска ќе биде претежно облачно и нестабилно со повремени врнежи од дожд. На места врнежите ќе бидат пообилни, до 20 литри на метар квадратен, проследени со грмежи и засилен ветер и ретка појава на град. Максималната дневна температура ќе достигне до 22 степени Целзиуови, информира УХМР.

Share
Прочитај повеќе

Пролетните дождови го подготвија Стрежевското езеро за летната сезона

Стрежевското езеро има доволно количина вода за во текот на летната сезона да ги задоволи потребите на сите корисници од Битола и битолско. Дождовите во мај го наполнаа езерото кое достигна 95 милиони метри кубни вода.

Share
Прочитај повеќе