Најстудено на Попова Шапка, снег во Ѓуриште

Најстудено утрово е на Попова Шапка со -4 степени, во Маврови Анови и во Крушево се измерени -2, во Берово 1, а максимални шест степени се регистрирани во Гевгелија.

Share
Прочитај повеќе

Нема крај на студеното време – УХМР најавува нов влажен бран

Во следните денови ќе преовладува променливо облачно и студено време со сончеви периоди, а претежно на планините повремено ќе провејува снег.

Share
Прочитај повеќе

Викендов ветровито со услови за дожд и снег, од понеделник постудено

 Утре ќе дува умерен до засилен ветер од западен правец и од попладне во западните делови ќе има услови за слаб дожд, на планините за снег.

Share
Прочитај повеќе

Од утре влажен бран, пообилни врнежи на запад, а на повисоките места снег

Од ноќеска на пониските места на северозапад ќе има повремени врнежи од дожд кои понекаде на повисоките места ќе преминуваат во снег, а на планините на северот повремено ќе врне снег, информира Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР).

Share
Прочитај повеќе

Следните денови времето ќе биде постудено, од среда пообилни врнежи од дожд

Времето во земјава утре ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец.

Share
Прочитај повеќе

Агро – метео: Следува заладување

Во текот на ноќта према вторник како и во денот среда преку нашата територија ќе започне да се транспортира студен атмосферски фронт од северозапад и север што ќе ни овозможи да имаме наоблачување, врнежи од дожд и снег на пониските места како и врнежи од снег на повисоките места и планините.

Share
Прочитај повеќе