Министерот Николовски во Брисел на состанок со еврокомесарот Војчиеховски

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски денеска во Брисел ќе одржи работен состанок со европскиот комесар за земјоделство, Јануш Војчиеховски.

Share
Прочитај повеќе

Николовски: Денеска се исплаќаат субвенциите во делот на сточарството, а се подготвуваат субвенциите за тутунот

Денеска се одржа централниот настан за презентација на новите мерки за поддршка на малите производители на храна и пијалоци. о рамки на теренската информативна кампања на министерството за запознавање на земјоделците со новите мерки, а поддржан од Програмата за зголемување на пазарната вработливост (IME) финансирана од Швајцарската агенција за развој и соработка.

Share
Прочитај повеќе

Традиционално закројување на винова лоза

Нема лозар кој денеска не е во лозјето, со света вода и вино, повикувајќи го св.Трифун да ги благослови лозите, за и оваа година да дадат богат род.

Share
Прочитај повеќе

Николовски во Црна Гора ги пренесе придобивките од Отворен Балкан и успешната ИПАРД приказна

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски вчера престојуваше во посета на Црна Гора, каде што оствари средба со црногорскиот премиер Дритан Абазовиќ и вицепремиерот и министер за земјоделство, Владимир Јоковиќ.

Share
Прочитај повеќе

Министерот Николовски во посета на жените земјоделки

Жената е столбот на едно семејство,токму затоа се грижиме и ги подобруваме условите и правата на руралните жени во нашата држава.

Share
Прочитај повеќе

Николовски: Досега се откупени 17.5 милиони килограми тутун и исплатени се 3,6 милијарди денари

Откупот на тутун од реколтата 2022 година тече интензивно во сите 200 откупни пунктови, информираше министерот Љупчо Николовски.

Share
Прочитај повеќе

Министерот Николовски ќе се сретне со косовскиот колега Фатон Пеци

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски денеска ќе оствари средба со министерот за земјоделство, шумарство и рурален развој на Косово, Фатон Пеци.

Share
Прочитај повеќе

Николовски: Оваа година имаме добар квалитет на тутунот и очекуваме минимум 20% зголемување на откупната цена

Министерот Николовски се сретнал со откупувачите на тутун кои го информирале дека се подготвени за навремено започнување на откупот на тутун.

Share
Прочитај повеќе

Николовски: Со новиот модел за субвенционирање ги поттикнуваме и мотивираме земјоделците да се ориентираат на стратешките култури, за што ќе добијат дополнителна поддршка

Уште на почетокот на годината обезбедивме 400 милиони денари средства наменети за интервентна поддршка и мерки кон земјоделците, токму во набавката за вештачко ѓубриво, се со цел поголем принос и квалитет на житните култури.

Share
Прочитај повеќе

Распишан тендерот за изградба на откупно-дистрибутивниот центар во Скопје

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, синоќа, одговарајќи на пратенички прашања во Собранието, информираше дека е распишан тендерот за изградба на досега наjголемиот откупно-дистрибутивен центар во Гази Баба во Скопје.

Share
Прочитај повеќе