Nestle во Кина инвестира 102 милиони долари во производство на вегетаријанска храна

Кинескиот вегетаријански пазар се проценува дека до 2023 година би требало да вреди 12 милијарди американски долари, а веќе влегува во кинеските ланци за брза храна, како Starbucks, KFC, но и стотици кинески брендови на ресторани.

 

Share
Прочитај повеќе

Nestle очекува скок на продажбата во 2019-та година

Швајцарската компанија „Nestle“ очекува раст на продажбата со 3% во оваа година, откако успеа да го подобри своето претставување на пазарите во Кина и Северна Америка што помогна да се забрза растот на продажбата во 2018-та година по шест години на одложување, соопштува „Ројтерс“.

Share
Прочитај повеќе

Nestlé произведе чоколадо со 30% помалку шеќер

Со помош на малку наука, Nestlé успеа да произведе чоколадо кое содржи 30% помалку шеќер од останатите чоколадни производи на компанијата. За нив ова е голем чекор напред кон, како што тие велат, поздраво и подобро чоколадо.

Share
Прочитај повеќе

Нестле “Кит Кет” прогласена за најдобра чоколада на светот

Чоколадото „Кит Кет“ на светски познатиот бренд „Нестле“, е прогласено за најдобро на светот, според интернет анкетата во која учествуваа повеќе од 100.000 луѓе, наведува „Индепендент“.

Share
Прочитај повеќе