Актуелен шумски пожар во Беровскиот регион на површина од 50 хектари

Утрово е забележан шумски пожар од страна на шумочуварската служба од ПШС Малешево Берово во ШСЕ Губенек –Паруца, м.в. Диовица , меѓу беровските села Митрашинци и Будинарци. Пожарот е на голема површина, од околу 50 ха, во високостеблена дабова шума на непристапен планински предел.

Share
Прочитај повеќе

Дождот го стави под контрола пожарот на планината Готен кај струмичко Нивичино

Дождот што заврна синоќа во струмичко го стави под контрола пожарот на планината Готен, кај селото Нивичино.

Share
Прочитај повеќе

Четири активни пожари во земјава, три ставени под контрола

Се уште се активни пожарите во скопско, прилепско, струмичко и штипско. Под контрола се ставени три пожари, соопшти Центарот за управување со кризи (ЦУК).

Share
Прочитај повеќе

Во последното деноноќие за превенирање и гасење пожари ангажирани 579 полициски службеници

Од Министерството посочуваат дека деноноќно на терен се и припадниците на сите специјални единици на полицијата.

Share
Прочитај повеќе

Ангажирани 644 полицајци за пожарите во изминатото деноноќие

Во активностите за гаснење и превенирање на пожарите во изминатото деноноќие биле ангажирани 644 полицајци.

Share
Прочитај повеќе

Состојба со активни пожари до 09:30 часот на ден 03.08.2021 г.

Состојба со активни пожари до 09:30 часот на ден 03.08.2021 г.

Share
Прочитај повеќе

Каракулев: Најригорозни мерки за тој што намерно ќе предизвика пожар

Најригорозни мерки за тој што намерно ќе предизвика пожар, повика инспекторот за превенција Каракулев

Share
Прочитај повеќе

Ниви со жито и лозја изгореа во пожари во Кочанско

Во три одделни пожари во Кочанскиот регион изгореа над 30 декари засеани со јачмен, како и неколку декари лозја и ниви со пченка.

Share
Прочитај повеќе

ЦУК: Состанок во пресрет на сезоната на можни пожари на отворен простор во државата

Во пресрет на сезоната на можни пожари на отворен простор во државата,под раководство на в.д. директорот Стојанче Ангелов, во ЦУК беше реализиран работен состанок, се наведува во соопштението од ЦУК.

Share
Прочитај повеќе

Четири пожари во Кавадаречко, пожарникарите апелираат да се внимава кога се гори органски отпад кај нивите

Четири пожари избувнале денеска во Кавадаречко, во атарот на селата Сопот и Раец, како и во росоманските Рибарци и Паликура.

Share
Прочитај повеќе