Поскапуваат бензините и дизелот

Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 и на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) од полноќ се зголемуваат за 0,50 денари за литар, а на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98 а 1,00 денари, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги.

Share
Прочитај повеќе

Бензините поскапуваат за еден денар, цената на дизелот останува иста

Бензините од синоќа поскапи за еден денар по литар, а цената на дизел горивата останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ).

Share
Прочитај повеќе

Поскапеа цигарите во Македонија

Законот за акцизи на цигарите и производите од тутун предвидува зголемување на цената на цигарите секоја година за најмалку 4 денари до 2023 година што би значело дека со вакво темпо, одредени брендови може да се продаваат и до 200 денари.

Share
Прочитај повеќе

Поскапени јаболката поради пролетните мразеви

Златниот Делишес поскапел најмногу со цена од 46 денари за килограм, односно за 80 отсто повеќе. Поскапи беа и кивито, портокалот и калинката, а лешникот, лимонот и цитронот беа поевтини.

Share
Прочитај повеќе