Утре ќе настапи преодно стабилизирање на времето со умерен до засилен јужен ветер.

Поради продор на многу студена воздушна маса од север, во четврток попладне ќе почне да дува силен северен ветер, кој ќе се задржи и во наредните денови и ќе услови значително заладување.

Share
Прочитај повеќе

УХМР со најва за врнежи од дожд и снег

Од утре до понеделник, претежно во попладневните часови, ќе има врнежи во поголем дел од земјава.

Share
Прочитај повеќе

ОД +20 НА -10: Нагла промена на времето овие два дена

Промената ќе почне од вечерните часови кога дождот ќе преминува во снег, ќе дува силен ветер од северен правец а температурата ќе „доживее“ пад при што на места се очекува таа да достигне и до -10 степени Целзиусови.

Share
Прочитај повеќе

Се промени Законот за ловство и Законот за рибарство и аквакултура

На вчерашната седница на Владата на Република Македонија, поминаа измените на Законот за ловство и на Законот за рибарство и аквакултура, со кои се овозможува поедноставување на целата процедура за полагање на ловечки испит и испитите во делот на рибарството.

Share
Прочитај повеќе