МЗШВ: Исплатени 214,7 милиони денари субвенции за производителите на градинарски култури до близу 11.000 корисници

Како корисници на оваа поддршка се јавуваат земјоделски стопанства кои пријавиле обработени површини со домати, пиперка, лубеница, диња, тиква, грав, боранија, грашок, компир, краставици, корнишони, зелка, кељ, кромид, лук, праз, тиквички, зелена салата, брокула, спанаќ, карфиол, модар патлиџан, рукола, морков, целер, пашканат, цвекло, аспарагус, ротквици, цвеќе и култувирани, ароматични и зачински растенија.

Share
Прочитај повеќе

Поддршка од земјоделците во Ресен за новиот предлог модел во субвенционирањето

Земјоделците преку новиот модел за субвенционирање добиваат авансна исплата на 30% од субвенциите. Оваа 2022 година авансната исплата на субвенциите ја започнуваме токму со исплатата кон овоштарите, како пилот проект, а веќе од следната 2023 година авасно ќе се исплаќаат субвенциите кон сите земјоделци. 

Share
Прочитај повеќе

Со новиот „decoupling“ систем за распределба на субвенции се зголемува домашното производство на храна и се мотивираат земјоделците повеќе да произведуваат

Со овој нов модел земјоделците добиваат авансна исплата на субвенциите која ќе ја добиваат во тековната година кога конкурирале за субвенцијата, односно тогаш кога им се најпотребни пари за да имаат одржливо земјоделско производство.

Share
Прочитај повеќе

Николовски: Тутунарите оваа недела ги добиваат своите заслужени субвенции

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски вчера гостуваше во „Тема на денот“ на Сител телевизија.

Share
Прочитај повеќе

Николовски: Една од следните исплати за субвенции е за тутунопроизводство

Тутунопроизводителите знаат дека ги добиваат субвенциите, нема селекции, сите во еден ден ги добиваат, активно ги следиме откупот и откупните цени. Една од следните исплати од страна на Платежната агенција е токму за над 33.000 тутонопроизводители.

Share
Прочитај повеќе

Бачовски: Наскоро исплата на субвенции за млеко

Во моментов се подготвува и наскоро ќе има исплата на една фаза на млеко (октомври – декемри 2020) – изјави Бачовски.

Share
Прочитај повеќе

Исплатени субвенциите за поледелство во висина од 455 милиони денари

Исплатени се над 24.000 корисници со вкупна сума од 455 милиони денари.
Исплатата на поледелските култури доаѓа во вистински момент, кога земјоделците се во екот на припремите за пролетната сеидба.

Share
Прочитај повеќе

За лозарите и винарите нема веќе неизвесност, обезбедуваме значајна финансиска поддршка за производство и откуп на грозјето

Вкупно за 4 години за дополнителни мерки и преку КОВИД – програмата за поддршка на лозарите исплативме над 16 милиони евра“, подвлече Николовски кој оцени дека со Владината поддршка се  реши еден долгогодишен проблем на лозарите враќајќи ги парите кај лозарите што им ги должеа дел од винарниците, за да можат повторно да инвестираат во лозовите насади.

Share
Прочитај повеќе

Исплатени над 9,4 милиони евра субвенции на 13.854 лозари

-Овие пари директно се враќаат кај лозарите, за да ги вложат во новото производство, за да произведат квалитетно грозје за производство на нашето познато македонско вино – рече Николовски.

Share
Прочитај повеќе

Производителите на јаболка за прв пат оваа година ќе имаат две исплати за субвенции

Министерот Николовски посочи дека наскоро започнува реализацијата на проектот на Светска банка, преку кој во Ресен но и во Скопје и Струмица ќе се изградат современи откупни центри, кои се од големо значење за земјоделците од овој регион, за откупот и за трговијата.

Share
Прочитај повеќе