И денеска натпросечно топло време

Времето и денеска ќе биде натпросечно топло, но ќе има мала до умерена облачност

Share
Прочитај повеќе

Надпросечно топло време за викендот

 УХМР соопшти дека продолжува периодот на стабилно, сончево и топло време. Утре ќе дува умерен, а долж Повардарието повремено засилен ветер од северозападен правец.

Share
Прочитај повеќе

Невообичаено топол бран ја зафаќа државата, се очекува голем пораст на температурите

Температурите на воздухот ќе бидат невообичаено високи за овој дел од годината и ќе се искачуваат во интервалот од 12 до 20 степени, додека на местата со магла и ниска облачност ќе останат пониски.

Share
Прочитај повеќе

Избегнувајте активности на отворено во периодот од 11 до 17 часот

Поради високите температури Министерството за здравство препорачува ослободување од работните обврски на најранливите групи население, како што се – бремените жени и лицата на возраст над 60 години.

Share
Прочитај повеќе

Агро – метео: Продолжуваат температурите над 40 степени

Ќе биде активирана жолта, а во некои подрачја и портокалово ниво за опасност од високи температури и УВ зрачење, информираат од УХМР.

Share
Прочитај повеќе

Порастот на температурите го зголемија ризикот од труење со храна

Моменталните услови на зелените пазари воопшто не се погодни за продажба на прехранбени производи, особено месо и млечни производи. Овие производи се лесно расипливи, бидејќи не се чуваат на соодветна температура. Дури и купувачите ги избегнуваат овие производи и не ги купуваат на пазар затоа што често пати биле расипани.

Share
Прочитај повеќе

Топлото време ги зголемува ризиците од труење со храна – избегнувајте мајонез, кечап, крем салати и сосови

Новото најавено зголемување на дневните температури, кои според метеоролозите во одредени региони ќе надминат 40 степени Целзиусови, ги зголемуваат ризиците од појава на труење со храна.

Share
Прочитај повеќе

Препораки од АХВ за консумирање на безбедна храна и за заштита на животните во услови на високи температури

За да се спречи појава на труење со храна, неопходно е да се направи правилен избор при нејзина набавка, да се обезбеди соодветен транспорт и услови за чување. Да се води сметка за изгледот, рокот на употреба и соодветното чување, да се купува храна од проверени места каде има услови и каде производите, особено лесно расипливите од животинско потекло се чуваат во разладни уреди.

Share
Прочитај повеќе

Агро-метео: Не очекува долг и екстремно топол бран

Поради зголемената влажност во воздухот особено навечер и наутро очекуваме и позначителна спарина и мачнина. Времето за време на овој бран ќе биде претежно стабилно, суво и сончево без врнежи, повремено со умерена локална облачност.

Share
Прочитај повеќе