Традиционален македонски бурек на “Зелена Недела”

Со егзибиција на врвните мајстори од Македонија, посетителите имаа прилика во живо да следат како се прави бурек на традиционален македонски начин и да дегустираат различни видови на пецива.

Share
Прочитај повеќе

Прогресивното ширење на африканската чума кај свињите сериозна закана за безбедноста на храната

Прогресивното ширење на африканската чума кај свињите (АЧС) ширум светот наметнува преземање глобални активности, па дури и поефикасна соработка и комуникација помеѓу сите релевантни чинители во областа на ветеринарната политика и безбедноста на храната.

Share
Прочитај повеќе

Пченката како храна и лек

Има 86 калории во 100 грама, богата е со растителни влакна, природен скроб и витамин Б1, што е неопходно за правилно функционирање на мозокот.

Share
Прочитај повеќе

Фото галерија: Имајте уникатна божиќна трпеза

Со малку фантазија, направете уникатна божиќна трпеза.

Share
Прочитај повеќе

Македонците трошат 37,8 отсто од приходите за храна

Жителите на Македонија 37,8 отсто од своите месечни приходи трошат за храна, покажува истражувањето на руската агенција „РИА Рејтинг“, со кое се опфатени 40 европски држави врз основа на податоци од националните статистички служби за 2019 година.

Share
Прочитај повеќе

Поставени основите за национална стратегија за намалување на загуби и отпад од храна

Загубата и отпадот од храна е голем и комплексен проблем што директно ги засега националните и корпоративните политики, природните ресурси, климатските промени, економиите и пазарите, однесувањето и културата на луѓето, социјалните услови, технологијата, инфраструктурата и инвестициите.

Share
Прочитај повеќе

И слатки и лути, пиперките се извор на здравје!

Без разлика дали се слатки или лути, пиперките се екстремно богати со витамини Ц, А и Б. Верувале или не, но една поголема црвена пиперка, содржи четири пати повеќе витамин Ц од портокалите.

Share
Прочитај повеќе

Фестивал на храна и култура „Taste Krusevo“, од 27 до 29 септември

-Имаме многу содржини во Крушево и навистина имаме многу да понудиме. Ако цело лето имавме богата понуда за авантуристички спортови и чист воздух, еве сега на почеток на есента покрај авантурата преку „Taste Krusevo“ на посетителите им го нудиме вкусот на нашата храна и историското богатство на културните знаменитости. Ги поканувам сите граѓани од државата и надвор од неа да не’ посетат за овој фестивал и да ја дегустираат вкусната храна“- вели Христоски.

Share
Прочитај повеќе

Порастот на температурите го зголемија ризикот од труење со храна

Моменталните услови на зелените пазари воопшто не се погодни за продажба на прехранбени производи, особено месо и млечни производи. Овие производи се лесно расипливи, бидејќи не се чуваат на соодветна температура. Дури и купувачите ги избегнуваат овие производи и не ги купуваат на пазар затоа што често пати биле расипани.

Share
Прочитај повеќе

Препораки од АХВ за консумирање на безбедна храна и за заштита на животните во услови на високи температури

За да се спречи појава на труење со храна, неопходно е да се направи правилен избор при нејзина набавка, да се обезбеди соодветен транспорт и услови за чување. Да се води сметка за изгледот, рокот на употреба и соодветното чување, да се купува храна од проверени места каде има услови и каде производите, особено лесно расипливите од животинско потекло се чуваат во разладни уреди.

Share
Прочитај повеќе