Витаминка бележи зголемување на приходот за 20%

Прилепска „Витаминка“ имаше извонредно полугодие. Компанијата успеа да ги зголеми вкупните приходи до износ од 18,5 милиони евра. Од нив 18,2 милиони евра се приходи од продажба, а од тие 10,7 милиони евра се приходи од продажба на домашен пазар.

Share
Прочитај повеќе

МЗШВ: Информација за одржување на јавни расправи

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство ја известува заинтересираната јавност дека како Инвеститор на проектите за системи за наводнување (Страиште, IPSVV фаза 3 и Хидро систем Лисиче, IPSVV фаза 3) заедно со консултантите од компанијата ENCON ги изработија Студиите за оцена на влијание на проектите врз животната средина за овие проекти.

 

Share
Прочитај повеќе

Портокалова фаза со високи температури и УВ зрачење, од утре попладне невреме

Утре кон крајот на денот и в четврток на места ќе има зголемување на облачноста со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, локално во форма на невреме. Од четврток температурата ќе опадне за 5 до 8 степени, прво во северните делови, а од петок и насекаде низ земјава.

Share
Прочитај повеќе

Состанок на Ловечката федерација за африканската свинска чума

Актуелната состојба со африканската свинска чума во регионот, ќе биде една од темите на денешниот состанок на Ловечката федерација во Велес, на кој ќе учествува и директорот на Агенција за храна и ветеринарство (АХВ), Зоран Атанасов.

Share
Прочитај повеќе

Димковски: Се исплатија 106 милиони денари за интервентната мерка за индустриско јаболко

На средбата со градоначалникот беа презентирани активностите коишто ги презема општината во секторот земјоделство во делот на создавање на услови за обезбедување на модерни откупни и преработувачки центри, со коишто ќе се овозможи сигурен пласман и откупот на јаболката, како и капиталните проекти кои општина Ресен ќе ги реализира преку мерките од Програмата за рурален развој.

Share
Прочитај повеќе

Избегнувајте активности на отворено во периодот од 11 до 17 часот

Поради високите температури Министерството за здравство препорачува ослободување од работните обврски на најранливите групи население, како што се – бремените жени и лицата на возраст над 60 години.

Share
Прочитај повеќе

МЗШВ: Од денеска стапуваат на сила измените и дополнувањата на Законот за земјоделското земјиште

Почнувајќи од денеска во следните 15 дена сите оние кои треба да го воведат во владение ова земјиште, имаат можност до Подрачните единици на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство во регионите каде што се наоѓа земјиштето, да поднесат барање за воведување во владение.

Share
Прочитај повеќе

Водич за заштита од топлото време: Што е топлотен удар и како да се заштитите?

Температурите над 37 степени се особено опасни. Дури и во денови кога температурата е над 30 Целзиусови степени, треба да преземеме мерки за намалување на изложеноста на топлина. Влажноста, исто така, игра голема улога, бидејќи кога влажноста е висока, луѓето потешко се потат и се ладат

Share
Прочитај повеќе

Атанасов: Да не се прави сензација од антраксот, болеста не е нова и е под контрола

– Во земјава има 22 т.н. дистрикти во кои антраксот досега бил детектиран. И Долно Строгомиште сега спаѓа во оваа бројка од 22 области каде континурано се преземаат стандардните мерки што, меѓу другото, подразбира и задолжителна вакцинација најмалку 20 години, истакна директорот.

Share
Прочитај повеќе

АХВ забрани увоз на свинско месо и преработки од Србија поради африканска чума

Од петокот, на сила е и донесеното решение за задолжително лабораториско испитување на присуство на вирусот на африканска свинска чума на секоја увозна пратка од свинско месо, производи и преработки од свинско месо, мешовити производи кои содржат свинско месо и други производи од свињи, како и нус производи и деривати на нус производи од свињи.

Share
Прочитај повеќе