За 121 сантиметар зголемен водостојот на Пчиња, а еве каква е состојбата со останатите реки во Македонија

За 121 сантиметар утринава е повисок водостојот на реката Пчиња кај Катланово, а за 60 сантиметри на Вардар кај Демир Капија, покажуваат денешните мерења на Управата за хидрометеоролошки работи.

Share
Прочитај повеќе

Шахпаска: Со новиот Закон за работни односи ја олеснуваме работата на сезонските работници и во земјоделството

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска во петокот оствари средба со претставници од Германското друштво за меѓународна соработка (ГИЗ). На средбата се разговараше за „Проектот за подобри услови за вработување на сезонски работници во Република Северна Македонија“.

Share
Прочитај повеќе

Поплавени земјоделски површини и подруми на куќи во Кочанско, првичните проценки на земјоделците се дека е предизвикана штета од десетина милиони денари

Обилните врнежи од дожд и топењето на дел од снегот на планините Плачковица и Осогово придонесоа за зголемување на водостојот во речните корита во кочанскиот регион и излевање на водата во земјоделските површини и во подрумски простории на куќите.

Share
Прочитај повеќе

Најстудено и најмногу снег на Попова Шапка и во Маврово

Најстудено утрово е на Попова Шапка со -8 степени, во Маврово се измерени -6, во Крушево -5, Берово -3, во Тетово, Охрид, Претор, Битола, Прилеп, Виница, Дебар – 1.

Share
Прочитај повеќе

Времето денеска облачно и студено

Времето денеска ќе биде променливо облачно и студено. Во југозападните делови со сончеви периоди.

Share
Прочитај повеќе

Состојба на патишта

СОСТОЈБА: Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, по влажни коловози.

Share
Прочитај повеќе

Кои македонски фирми добија најмногу пари од ИПАРД-програмата во 2021?

Досега во 2021 година, Платежната агенцијата додели околу 500-тини грантови за инвестиции реализирани од правни и физички лица. Во оваа сума ЕУ има учество од 75 отсто, а со 25 проценти учествува државата.

Share
Прочитај повеќе

Времето денеска облачно, со локални врнежи од дожд, а на планините снег

Времето денеска ќе биде променливо облачно со локални врнежи од дожд, главно во западните и источните делови од земјава. На планините, врнежите ќе бидат од снег.

Share
Прочитај повеќе

Во последните 10 години преполовен бројот на производителите на тутун

Тутунарот има просечен месечен приход од 416 евра. Доколку се земе предвид дека на четиричлено семејство му се потребни просечно 552 евра за покривање на основните месечни трошоци, колку што изнесуваше вредноста на минимална потрошувачка кошничка за домаќинствата во април 2021 година, едно тутунско домаќинство има 136 евра помалку од тоа што му е потребно за да преживее месечно.

Share
Прочитај повеќе

Јавен повик бр.09/2021 за доставување на бaрања за исплата на средства од Програмата за финансиска поддршка на руралниот развој за 2021 година

Врз основа на член 7, алинеја 9 од Законот за основање на Агенција за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој („Службен весник на Република Македонија“ број 72/07, 5/09 43/14, 193/15, 39/16, 164/18 и „Службен весник на Република Северна Македонија“ број 190/19), Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руалниот развој го објавува ЈАВЕН ПОВИК бр. 09/2021 за доставување на барања за исплата на средства од Програмата за финансиска поддршка на руралниот развој за 2021 година.

Share
Прочитај повеќе