Вечерва голем пад на температурите и снег во западните и југозападните предели

На планините и на повисоките места ќе има врнежи од снег, додека кон крајот на денов и во текот на ноќта поради продор на постудена воздушна маса од север врнежите од дожд ќе преминат во врнежи од снег и на некои пониски места, особено во западните и југозападните предели.

Share
Прочитај повеќе

Денес снег и на некои пониски места, особено на запад и север

Поинтензивни врнежи ќе има во западните предели каде локално ќе наврнат над 25 л/м2 воден талог. На планините пак снежната покривка ќе се зголемува. Кон крајот на денов и во вечерните часови поради падот на температурите снежната граница понекаде ќе се спушти и под 1000 метри, особено на север и на запад.

Share
Прочитај повеќе

Агро-метео: Сув снег и многу студено време

Во текот на утрешната вечер и ноќ локално ќе има услови за провејување на слаб снег, додека од петок, па за време на викендот како и во текот на следната недела ќе биде  МНОГУ СТУДЕНО со температури кои насекаде ќе бидат постојано под нулата.

Share
Прочитај повеќе

Невообичаено топол бран ја зафаќа државата, се очекува голем пораст на температурите

Температурите на воздухот ќе бидат невообичаено високи за овој дел од годината и ќе се искачуваат во интервалот од 12 до 20 степени, додека на местата со магла и ниска облачност ќе останат пониски.

Share
Прочитај повеќе

Нов африкански бран – За викендот и на почеток на следната недела температури близу 40°C

Во текот на следните денови нашата територија ќе биде под влијание на многу топла и стабилна воздушна маса која продира од северните предели на Африка.

Share
Прочитај повеќе

Метеоролозите со нови најави – во петок промена на времето

Во следните денови останува нестабилното време, особено во попладневните часови кога ќе има локален развој на нестабилна облачност проследена со пороен дожд, грмежи, засилен ветер и услови за локална појава на невреме проследено со град.

Share
Прочитај повеќе

До четврток променливо и топло, во попладневните часови дожд и грмежи

За денеска синоптичарите најавуваат сончево и топло време претпладне, а попладне ќе има локална нестабилност со пороен дожд, грмежи, засилен ветер и услови за изолирана појава на град. Ќе дува слаб до умерен ветер кој попладне ќе засилува, во западните делови од западен, а долж Повардарието од северозападен правец.

Share
Прочитај повеќе

Претпладне променливо, попладне нестабилно со пороен дожд

Попладне и во вечерните часови на повеќе места нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, а ќе има и услови за појава на град. Ќе дува умерен до засилен ветер од јужен правец, кој кон крајот на денот вдолж Повардарието ќе се промени во северен.

Share
Прочитај повеќе

Агро – метео: Следува заладување

Во текот на ноќта према вторник како и во денот среда преку нашата територија ќе започне да се транспортира студен атмосферски фронт од северозапад и север што ќе ни овозможи да имаме наоблачување, врнежи од дожд и снег на пониските места како и врнежи од снег на повисоките места и планините.

Share
Прочитај повеќе

Снегот се враќа пред Божик: Прогноза за следните 4 дена

Под влијание на влажен бран, во текот на ноќта сабота кон недела и во недела преку денот ќе има наоблачување со засилен северен ветер и повремени врнежи претежно од снег, а вдолж Повардарието од дожд и снег.

Share
Прочитај повеќе