Владата ќе ја промовира бескаматната кредитна линија „КОВИД 4“

Вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи денеска во Владата ќе ја промовира бескаматната кредитна линија „КОВИД 4″.

Share
Прочитај повеќе

„Владата е тука да помогне и годинава“, одговори Заев на прашањето дали очекува мирен гроздобер

„Владата е тука да поддржи и да помогне и оваа година, сигурно ќе развиеме планови и политики за да помогнеме и да поддржиме сѐ со конечна цел, за вакви тешки моменти коишто предизвикаа рефлексија и навистина погоденост во многу гранки“.

Share
Прочитај повеќе

50.000 хектари државно земјоделско земјиште Владата ќе стави на продажба, почетна цена од 20 до 60 денари по квадрат

50.000 хектари државно земјоделско земјиште владата ќе стави на продажба. Парцелите ќе се продаваат на јавен оглас, а на лицитацијата почетната цена ќе се движи од 20 до 60 денари, во зависност од класата на земјиштето.

Share
Прочитај повеќе

Преку Развојната банка ќе се реализираат две мерки од шесттиот пакет мерки

Директорот на Развојната банка на Република Северна Македонија, Кире Наумов на вчерашната прес-конференција претстави две мерки од шесттиот пакет мерки, кои ќе се реализираат преку Банката.

Share
Прочитај повеќе

Владата одобри Меморандум за соработка за изградба на автопатски делници од Коридорите 8 и 10

Владата го одобри текстот на Меморандумот за разбирање со компанијата „Бехтел и Енка“ за соработка за проектна подготовка и изградба на автопатските делници Тетово-Гостивар-Букојчани и Требеништа-Струга-Ќафасан од Коридорот 8, како и изградба на автопатската делница Прилеп-Битола од Коридорот 10.

Share
Прочитај повеќе

Бектеши и Адеми и Хасани во посета на компании во Куманово: Продолжува поддршката за бизнисот, започнуваме со рамномерна распределба на финансиска помош за компаниите според плански региони

„Над 100 компании од Куманово и кумановскиот регион добиле над 700 илјади евра директна финансиска поддршка од мерките и програмите кои се реализираат преку Министерството за економија и на Владата

Share
Прочитај повеќе

Хоџа: Владата и МЗШВ им излегуваат во пресрет на оризопроизводителите, во напорите да се амортизираат последиците од корона кризата

Министерот за земјоделство шумарство и водостопанство Арјанит Хоџа, за најавениот протест на оризопроизводителите, во интервју за Локално, тврди дека се остварени средби по што е донесен заклучок да се зголеми финансиската поддшка во рамки на подмерката за ориз без сертифициран семенки материјал.

Share
Прочитај повеќе

Продолжува мерката за одложување на плаќањето на данок на личен доход до 30 јуни

Вредноста за оваа мерка е 15 милиони денари, а целна група се самостојните вршители на дејност кои согласно Законот за данок на личен доход беа ослободени од плаќање на аконтации до 31 март 2021.

Share
Прочитај повеќе

Петтиот пакет тежок 9,7 милијарди денари, директна помош и за фирмите и за граѓаните

– Вкупно 9,7 милијарди денари или 160 милиони евра тежи петтиот економски антикризен пакет.

Share
Прочитај повеќе

Владата ја усвои Стратегијата за производство на тутун за период 2021-2027

Владата на Република Северна Македонија на денешната 43 редовна седница ја разгледа и усвои Стратегијата за производство на тутун за период 2021-2027 година, со акционен план.

Share
Прочитај повеќе