Времето денеска променливо облачно со повремен пороен дожд и грмежи

Ќе дува умерен, а во западните делови повремено засилен ветер од југозападен и западен правец. Дневната температура ќе биде во опаѓање, особено во северните делови.

Share
Прочитај повеќе

Попладнево пороен дожд, грмежи и засилен ветер

Во текот на ноќта и утре времето ќе биде облачно и нестабилно, на повеќе места со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално ќе има пообилни врнежи со електрични празнења и засилен ветер.

Share
Прочитај повеќе

До четврток променливо и топло, во попладневните часови дожд и грмежи

За денеска синоптичарите најавуваат сончево и топло време претпладне, а попладне ќе има локална нестабилност со пороен дожд, грмежи, засилен ветер и услови за изолирана појава на град. Ќе дува слаб до умерен ветер кој попладне ќе засилува, во западните делови од западен, а долж Повардарието од северозападен правец.

Share
Прочитај повеќе

Предупредување за обилни врнежи до 17-ти мај

Под влијание на серија влажни бранови денес и во наредните денови времето ќе биде претежно облачно и нестабилно, на повеќе места со обилни врнежи од дожд од над 50 л/м2, а во крајните западни и југоисточни делови и над 70 л/м2 за целиот период. Локално, процесите ќе бидат во форма на невреме со грмежи, засилен ветер и појава на град.

Share
Прочитај повеќе

Агро Метео: Сончево и топло, попладне дожд и грмежи

Во среда и четврток нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер ќе биде на повеќе места, а преодно стабилизирање на времето се очекува во петок и сабота.

Share
Прочитај повеќе

Агро – метео: Од утре услови за град, силен ветер и грмежи

Уште од оваа ноќ од запад и од северозапад облачноста ќе започне да се зголемува, па веќе во текот на утрешниот ден, уште во претпладневните часови во западните предели локално ќе има појава на дожд и грмежи, а ќе дува и умерен, повремено засилен ветер од западен правец, прогнозира Славчо Поповски.

Share
Прочитај повеќе