Времето денеска ќе биде облачно и постудено со врнежи од дожд, а на планините и повисоките места од снег

Времето денеска ќе биде облачно и постудено со врнежи од дожд, а на планините и повисоките места од снег, каде ќе се формира нова снежна покривка.

Share
Прочитај повеќе

Времето денеска облачно со дожд, а на планините снег

Променливо облачно со повремени врнежи од дожд, кои локално ќе бидат поројни

Share
Прочитај повеќе

Облачно и студено со дожд

Времето во земјава ќе биде облачно и студено со врнежи од дожд, кои на места ќе бидат пообилни (над 20 л/м2) проследени со засилен северен ветер.

Share
Прочитај повеќе

Времето денеска облачно и свежо со повремен дожд

Времето ќе биде променливо облачно и свежо, претпладне во западните и јужните делови со повремен дожд со послаб интензитет.

Share
Прочитај повеќе

Утре и задутре зголемена облачност, со краткотраен дожд

Утре и задутре ќе има зголемена облачност, а на места ќе има појава на краткотраен дожд, најавуваат од Управата за хидрометеоролошки работи.

Share
Прочитај повеќе

Времето денеска променливо облачно со повремен пороен дожд и грмежи

Ќе дува умерен, а во западните делови повремено засилен ветер од југозападен и западен правец. Дневната температура ќе биде во опаѓање, особено во северните делови.

Share
Прочитај повеќе

Дождот го стави под контрола пожарот на планината Готен кај струмичко Нивичино

Дождот што заврна синоќа во струмичко го стави под контрола пожарот на планината Готен, кај селото Нивичино.

Share
Прочитај повеќе

Вечерва голем пад на температурите и снег во западните и југозападните предели

На планините и на повисоките места ќе има врнежи од снег, додека кон крајот на денов и во текот на ноќта поради продор на постудена воздушна маса од север врнежите од дожд ќе преминат во врнежи од снег и на некои пониски места, особено во западните и југозападните предели.

Share
Прочитај повеќе

Времето денеска ќе биде променливо облачно, студено и ветровито

Претпладне во северните и источните делови со повремени врнежи од снег со послаб интензитет. Ќе дува засилен северен ветер, кој во источните делови и вдолж Повардарието ќе достигнува брзина и над 60 километри на час. Минималната температура ќе биде во интервал од -7 до 0, а максималната од 4 до 12 степени.

Share
Прочитај повеќе

Денес снег и на некои пониски места, особено на запад и север

Поинтензивни врнежи ќе има во западните предели каде локално ќе наврнат над 25 л/м2 воден талог. На планините пак снежната покривка ќе се зголемува. Кон крајот на денов и во вечерните часови поради падот на температурите снежната граница понекаде ќе се спушти и под 1000 метри, особено на север и на запад.

Share
Прочитај повеќе