Теле со две глави се роди во Македонија

Теле со две глави, исклучително ретка состојба, се роди во Лазец, село во Македонија, во петокот. Земјоделецот Васко Петровски вели дека ветеринарот што го прегледал телето му кажал дека нормално функционира

Share
Прочитај повеќе

Потпишан Договорот за фитосанитарна соработка помеѓу РС Македонија и Република Албанија

По потпишувањето, двајцата министри рекоа дека овој договорот е многу важен за создавање на потполно бесплатен коридор за циркулација на земјоделски производи во двете земји и понатамошен чекор кон стратешката иницијатива на „Балканскиот Шенген„ за развој на нашиот регион.

Share
Прочитај повеќе

Пилешко месо од македонска фарма ќе завршува на менито на гигантот КФЦ

-Мене лично, ми беше чест што можев да учествувам во еден вака важен проект за нашето стопанство во регионот и што помогнав да ги охрабриме инвеститорите да вложат сериозни финансиски средства и да донесат најнова германска технологија во овој преубав регион. Целиот комплекс во село Гиновци и Псача ќе биде согласно највисоките ЕУ стандарди во однос на заштитата на животната средина, здравствената заштита и благосостојбата на животните како и заштитата и безбедноста при работа, објаснува Николовски.

Share
Прочитај повеќе

46 милиони евра за модернизација на земјоделството од Светска Банка

Со одобрените 46 милиони евра од Светска Банка за Модернизација на земјоделството ќе се реализираат неколку клучни проекти:

Share
Прочитај повеќе

Традиционален македонски бурек на “Зелена Недела”

Со егзибиција на врвните мајстори од Македонија, посетителите имаа прилика во живо да следат како се прави бурек на традиционален македонски начин и да дегустираат различни видови на пецива.

Share
Прочитај повеќе

Дали Северна Македонија станува една од првите супер сили за канабис?

Мултимилијардерот и бизнисмен во областа на марихуаната Мајк Страуметис беше во посета на Северна Македонија каде што се сретна со премиерот Зоран Заев. На фотографијата која што ја објавил на неговиот профил, Мајк напишал: “Северна Македонија има голем потенцијал и се радувам што ќе бидам дел од претворањето на оваа земја во една од првите европски супер сили за канабис. Големи работи не очекуваат набрзо, затоа следете не.”

Share
Прочитај повеќе

Бабовски: Тутунот ќе се субвенционира од државата

-Со членството на Република Македонија во ЕУ предвидена е поддршка од околу 280 милиони евра кои ќе се како директна поддршка на нашето земјоделие и рурален развој, ама единствено нешто за кое што нема да име субвенции од ЕУ е тутунот. Но ќе има субвенции од државата, нагласи Бабовски.

Share
Прочитај повеќе

Успех на македонските винарници на натпревар во Германија

Шест македонски производители и извозници на вино освоија 20 високи награди, од кои 15 златни и пет сребрени медали на реномираниот вински натпревар Mundus Vini во Германија, соопшти здружението „Вина од Македонија“.

Share
Прочитај повеќе

Црна Гора ќе ги користи македонските искуства за користење на мерките од ИПАРД програмата

Со ова потпишување на овој значаен документ двете институции ќе обезбедат тесна соработка и взаемна помош за развој на административната структура, како и знаењата и вештините на самите вработени за користење на средствата од националниот така и од ЕУ Буџетот. Македонија, која во овој период стана неформален лидер за спроведување на ИПАРД Програмата во регионот, покажа дека е подготвена да се носи со предизвиците кои пред неа се исправаат на патот кон Европската Унија.

Share
Прочитај повеќе

Николовски: Градиме нови партнерства, отвораме простор за нови инвестиции и извоз на македонските земјоделски производи

Министерот за земјоделство,шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски денеска во рамки на работна посета на Дубаи, Обединети Арапски Емирати (OAЕ),одржа работен состанок со министерот за климатски промени и животна средина на Обединетите Арапски Емирати, под чија ингеренција е и секторот земјоделство, dr. Thani bin Ahmed Al Zeyoudi. На средбата од страна на министерот Николовски беа презентирани политиките за справување со климатските промени, поволните услови за инвестирање во македонскиот агросектор како и можноста за извоз на македонските овошја и зеленчукови производи во Дубаи.

Share
Прочитај повеќе