Николовски: Оваа година имаме добар квалитет на тутунот и очекуваме минимум 20% зголемување на откупната цена

Министерот Николовски се сретнал со откупувачите на тутун кои го информирале дека се подготвени за навремено започнување на откупот на тутун.

Share
Прочитај повеќе

Николовски: Со новиот модел за субвенционирање ги поттикнуваме и мотивираме земјоделците да се ориентираат на стратешките култури, за што ќе добијат дополнителна поддршка

Уште на почетокот на годината обезбедивме 400 милиони денари средства наменети за интервентна поддршка и мерки кон земјоделците, токму во набавката за вештачко ѓубриво, се со цел поголем принос и квалитет на житните култури.

Share
Прочитај повеќе

Распишан тендерот за изградба на откупно-дистрибутивниот центар во Скопје

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, синоќа, одговарајќи на пратенички прашања во Собранието, информираше дека е распишан тендерот за изградба на досега наjголемиот откупно-дистрибутивен центар во Гази Баба во Скопје.

Share
Прочитај повеќе

Дополнителни два денара поддршка за лозарите

Дополнителни два денара поддршка ќе добијат лозарите за предадено грозје во регистрирани капацитети, соопшти министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски.

Share
Прочитај повеќе

Ковачевски и Николовски ќе се сретнат со претставници на винарии и производители на грозје

Премиерот Димитар Ковачевски и министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски денеска ќе имаат средба со претставници на винарии и производители на грозје.

Share
Прочитај повеќе

Николовски: Се соочуваме со тешка прехранбена криза, но граѓаните може да бидат спокојни, храна ќе имаме доволно за сите

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски е дециден дека храна ќе има и апелира, граѓаните да не се грижат.

Share
Прочитај повеќе

Николовски:Објавен нов јавен повик од ИПАРД II

Почетокот на преговорите на Македонија со Европската Унија носи убави вести за нашиот агро сектор.

Share
Прочитај повеќе

Николовски: Заедно со ЕУ започнуваме значајна реформа во секторот шумарство – Проект вреден 1,3 милиони евра средства обезбедени од ИПА фондовите

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство во соработка со Европската Унија започнува голема и значајна реформа во секторот шумарство. Проектот е финансиски поддржан од страна на ЕУ со грант од 1,3 милиони евра, средства обезбедени од ИПА фондовите.

Share
Прочитај повеќе

Николовски на жетва на јачмен во светиниколско – Постигнавме висока откупна цена и очекуваме добар принос од 140 000 тони

Во тек е жетвата на јачменот. Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски  изврши увид во текот на жетвата и беше во посета на младиот земјоделец Славче Костев,  производител на јачмен од Свети Николe.

Share
Прочитај повеќе

Министерот Николовски ќе учествува на министерска конференција во Берлин

На иницијатива на германската Влада во соработка со земјите членки на G7 (Група 7), во која членуваат седум држави со најнапредни економии, денес 24.06.2022 година, во Берлин ќе се одржи министерска конференција, на која ќе учествува министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски.

Share
Прочитај повеќе