Министерот Хоџа учествуваше на AGROEKSPO 2021 во Измир, Република Турција и оствари билатерални средби со министрите за земјоделство на Република Турција и Република Азербејџан

Вчера, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Арјанит Хоџа, учествуваше на  Меѓународниот саем за земјоделство и сточарство AGROEXPO,  во Измир,Турција

Share
Прочитај повеќе

Министерот Хоџа оствари средба со претставници на турската агенција за земјоделско осигурување ТАРСИМ

На средбата беше презентиран начинот на функционирање TARSIM и беше договорена соработка за техничка помош со која ќе се воспостави земјоделски осигурителен систем во Република Северна  Македонија.

Share
Прочитај повеќе

Министерот Хоџа присуствуваше на работен состанок со министрите за земјоделство од Југоисточна Европа

Министерот Хоџа истакна дека, регионалната соработка се покажа како клучна, особено во време на криза, како што е пандемијата КОВИД-19, пред се во областа на олеснување на трговијата.

Share
Прочитај повеќе

Министерот Димковски присуствуваше на 13 работна средба на министрите за земјоделство во Југоисточна Европа

На работниот состанок се потенцираше напредокот во регионалната соработка помеѓу министерствата за земјоделство во регионот како и заедничката европска перспектива.

Share
Прочитај повеќе

Го оштетиле буџетот за 1,4 милиони евра: Приведени четворица поранешни министри за земјоделство

Четворица поранешни министри и заменици министри за земјоделство денеска се приведени во врска со истрагата за злоупотреба на службена положба и овластување при доделување на земјоделска помош и давање под закуп државно земјоделско земјиште со што предизвикале штета од над 1,4 милиони евра на Буџетот.

Share
Прочитај повеќе

Николовски и Анѓушев од работниот состанок на Министрите за Земјоделство од ЈИЕ: Со јакнење на регионалната соработка до поконкурентни производи и зголемен извоз на меѓународните пазари

Како земја која се стреми да напредува во процесот на интеграција во ЕУ и  кон креирање ефикасна земјоделска политика, подобрувањето на организациската и оперативната основа ни се повеќе од потребни. За мојата земја, која се подготвува за претстојниот процес на преговори, оваа заедничка регионална аналитичка работа е од исклучителна важност“, изјави министерот Николовски.

Share
Прочитај повеќе

Официјално започна 12-тиот Годишен Работен Состанок на Министрите за Земјоделство од Југоисточна Европа (Галерија)

-Денеска ќе слушнеме за резултатите од досегашната меѓусебна соработка, како и идните планови за земјите од регионот. Само со силни партнерства и заеднички политики можеме да донесеме вистински напредок во земјоделството. Чест ми е што оваа година токму Македонија е домаќин на овој важен настан, истакна министерот Николовски.

Share
Прочитај повеќе

Во Струга пристигнаа министрите и шефовите на делегациите од ЈИЕ, по повод 12 годишниот работен состанок

-Вечерва им посакав топло добредојде, пријатен престој и продуктивна дискусија на утрешниот настан, рече Николовски.

Share
Прочитај повеќе

МЗШВ домаќин на дванаесетиот годишен состанок на Министрите за земјоделство од ЈИЕ

Во рамки на настанот министрите за земјоделство од Југоисточна Европа (ЈИЕ) и шефовите на делегациите ќе разговараат за иднината во секторите за земјоделство и  рурален развој во регионот на ЈИЕ, процесот на регионална соработка и значењето на процесот на евроинтеграција за земјите од Западен Балкан.

Share
Прочитај повеќе

Косово целосно да ги укине зголемените царини

Министрите од регионот вчера во Белград, Србија на заеднички состанок ја повикаа косовската Влада целосно да ги укине зголемените царини за извоз на земјоделски производи во Косово. Тие  ја поздравија одлуката на Косово за делумно укинување на зголемените царини, но, побараа од  Приштина итно и целосно да ги укине воведените зголемени царини за извоз на земјоделски производи.

Share
Прочитај повеќе