Во Росоман ќе се проценуваат штетите на овошките од пролетниот мраз

Советот на општина Росоман ја задолжи Комисијата за проценка на штети за седум дена да ги процени оштетувањата од пролетен мраз кај овошките.

Share
Прочитај повеќе

Викендов снег, мраз и ниски температури

Во деновите од викендот ќе биде облачно, студено и ветровито со врнежи од снег, пообилни во југозападните делови. Насекаде ќе се формира снежна покривка, а на планините ќе се зголеми, информираат од УХМР.

Share
Прочитај повеќе

Општина Росоман со ЈАВЕН ПОВИК за пријавување на штети на земјоделските насади од атмосферска непогода – мраз и слана

Општина Росоман ги повикува граѓаните кои имаат материјални штети на земјоделските насади предизвикани од атмосферската непогода – мраз и слана која ја зафати територијата на општина Росоман во деновите 17,18,19 и 20 Март 2020 година и 15 и 16 Април 2020 година да ја пријават штетата на своите насади по електронски пат на opstrosoman@yahoo.com.

Share
Прочитај повеќе

Овошките од Тиквешко претрпеа штети од пролетен мраз и слана

-Ниските температури во петокот изутрина предизвикаа оштетувања во Кавадаречко и Росоманско, во микро региони покрај течението на реките Луда Мара и Црна, рече Драган Николов, советник во кавадаречката подрачна единица.

Share
Прочитај повеќе

Агро Метео: Следуваат нови врнежи од снег, температурите до -18 степени

Под влијание на влажен и студен бран, и утре и задутре претпладне ќе има нови пообилни врнежи од снег, особено во западните делови. Потоа следува период на стабилно и суво време повторно со ниски утрински температури, а дневните ќе бидат во благо покачување.

Share
Прочитај повеќе

Вчера и денес се исплаќаат штетите од мразот, Агенцијата исплати околу 89 милиони денари

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, денеска во Неготино информираше дека денеска и вчера за земјоделците од неготинскиот регион се исплатени над 25 милиони денари за обесштетувањата од временските непогоди што се случија минатата година, односно мразот. А, вкупно и за дел од останатите региони од државата, денеска и вчера по основ на обештетувања Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој исплати околу 89 милиони денари. Преостанатите исплати на обесштетувањата ќе се реализираат во текот на следната недела.

Share
Прочитај повеќе

Можни нови пролетни мразеви

Изминатите две години, април е погубен за македонското земјоделство. Пролетниот мраз минатата и предминатата година во април предизвика огромни штети на овошните и лозовите насади, како и на посевите.

Share
Прочитај повеќе

Неочекуваниот студ ќе ја намали количината, но не и квалитетот на овошките

Најзагрозени според професорот Кипријановски се кајсиите, бидејќи сега процветуваат, и во оваа фаза штотуку зачнатиот плод може да издржи само од  -1 до -1.5 степен на скалата Целзиусова.  Во Велешко, како што вели, веќе има замрзнати кајсии…

Share
Прочитај повеќе

Снегот и ниските температури неповолни за виновата лоза

Најниски температури  ќе има во недела, кога се очекува и мраз. Затоа агрометеролозите препорачуваат земјоделците навреме да превземат соодветни агротехнички мерки.

Share
Прочитај повеќе

Снегот и ниските температури нема да им наштетат на земјоделските култури

– Најизложени на промените на времето се овошките, бидејќи се расцветани, но под снегот кој се задржува на гранките цветот е заштитен и е со позитивна температура. Единствено кај  раните сорти на сливи, праски и кајсии може да дојде до проретчување на родот, но не и до целосно уништување, потенцира Анѓелески.

Share
Прочитај повеќе