Цената на нафтата на светските берзи паѓа шест седмици по ред

Цените на нафтата на светските берзи паднаа и минатата недела, шеста седмица по ред, бидејќи трговците стравуваат дека омикрон варијанта на коронавирусот може да предизвика повторно затворање на економиите, а со тоа и пад на побарувачката на нафта.

Share
Прочитај повеќе

ОПЕК очекува нафтата ослободена од резервите да доведе до прекумерна понуда на пазарот

Организацијата на земјите извознички на нафта, ОПЕК, размислува да го откаже планираното зголемување на производството во јануари во случај на презаситеност на пазарот со ослободените резерви.

Share
Прочитај повеќе

ИЕА: Цените на нафтата нема да имаат континуиран и драматичен раст

Меѓународната агенција за енергетика (ИЕА) соопшти дека цените на „црното злато“ веројатно нема да растат драматично и континуирано, и покрај очекувањата дека кампањите за вакцинација подоцна, во текот на годината, ќе ја зголемат побарувачката за нафта.

Share
Прочитај повеќе

Цената на нафтата расте, ОПЕК и сојузниците не го зголемуваат производството

Цените на нафтата на светските пазари продолжуваат да растат и на почетокот на март, продолжувајќи го трендот што трае последниве шест месеци.

Share
Прочитај повеќе

Рекордно намалување на цените на бензините и дизелот

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, се намалуваат за 7,50 денари/литар а на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1), се намалуваат за 6,00 денари/литар.

Share
Прочитај повеќе

Земјоделците годинава ќе добијат зелена нафта

-Крајна фаза е моделирањето, начинот на кој таа зелена нафта ќе стигне. И, буквално ќе биде достапна секаде, во најблиските бензиски пумпи на земјоделците, за да го намалиме трошокот, а да има ефект од оваа мерка, вели директорот на Платежна агенција, Николче Бабовски.

Share
Прочитај повеќе

Презентиран концептот пред банките за мерката „Зелена нафта“

-Земјоделците ќе добијат зелени, дебитни трансакциски картички со посебна сметка на која ќе ги добиваат средствата, единствено за оваа намена. Целата постапка е во тек, а во наредните недели ќе го завршиме тестирањето на моделот и ќе и го презентираме на јавноста, изјави Николовски.

Share
Прочитај повеќе

Законот за “Зелена нафта” од денес во владина процедура

Од денес во владина процедура влегуваат измените на законот за земјоделство и рурален развој, со кои треба да се воведе таканаречената „зелена нафта“, најави ресорниот министер Љупчо Николовски.

Share
Прочитај повеќе