Вчера попладне силно невреме во Скочивир и околните села

Вчера попладне,  силно  невреме  го  зафати селото  Скочивир и околните  села Добровени, Сливица и излетничкото  место  Коњарка.

Share
Прочитај повеќе

Невреме со пороен дожд и грмежи во Куманово

Дел од граѓаните пријавија дека им се поплавени подрумските простории.

Share
Прочитај повеќе

Заев со земјоделци од Гази Баба и Арачиново: Обештетување на необештетените од невремето во 2016 и 2018

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, придружуван од заменик-претседателот на Владата за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи и од министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Арјанит Хоџа, се сретна со Аднан Ајрула и уште неколкумина други претставници на Организациониот одбор на протести на земјоделците од општините Гази Баба и Арачиново.

Share
Прочитај повеќе

Министерот Димковски на увид на земјоделските површини во Кочанско, кои настрадаа од невреме

Денеска, министерот за земјоделство, Трајан Димковски заедно со градоначалникот на Општина Кочани Николчо Илијев, извршија увид во состојбата на земјоделските површини кои настрадаа како последица на невремето кое го зафати регионот на селата Горни Подлог, Долни Подлог и Грдовци во општина Кочани.

Share
Прочитај повеќе

Известување за достава на барања за проценка на штети

По вчерашното невреме во Битолско се повикуваат сите земјоделци од општината, во чии што земјоделски површини е направена штета, најдоцна до 13.07.2020 до 15:30 часот, да достават:

Барање до Комисијата за проценка на штета;
Имотен лист од површината на која се наоѓа земјоделската култура.

Share
Прочитај повеќе

Исплатена државната помош за невремето од 2018 и 2019 година за земјоделците од прилепско

Земјоделците од селата Мало, Големо Коњари, населбата Варош, како и од Канатларци и Тополчани од понеделник, 13 ти април, на своите сметки ќе можат да ја подигнат финансиската помош од Буџетот на државата, како надомест за штетата од елементарна непогода која ги уништи земјоделските насади од тутун, житни и градинарски култури.

Share
Прочитај повеќе

Готови се проценките по незапамтеното невреме во Преспа: Колкави се штетите?

Во Преспа при невремето кое се случи месецов уништени се плодовите, јаболковите стебла, а дел од нив нема да имаат род и следната година.

Share
Прочитај повеќе

Министрите Спасовски и Димковски во посета на погодени населени места од невремето во Преспа, активирани се сите владини и локални служби за да се санира состојбата

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски, заедно со градоначалникот на општина Ресен, Живко Гошаревски, вчера ги посетија населените места во Преспанскиот регион  што беа погодени од невремето. Министрите посочија дека владините и локалните служби работат на расчистување на теренот. 

Share
Прочитај повеќе

ГРАДОНОСНИ облаци ќе ја зафатат државата, ПРЕУПРЕДУВАЊЕ до земјоделците

Под влијание на влажна и нестабилна воздушна маса но и поради многу загреаната атмосфера која е исполнета со многу енергија во следните часови особено во северните а потоа и во централните и во југоисточните предели од државава ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Share
Прочитај повеќе

Агро – метео: Во недела опасност од невреме и можност за врнежи од град

Атмосферата ќе биде многу исполнета со енергија па така локално ќе има појава на НЕВРЕМЕ со интензивен пороен дожд, значително количество на воден талог кое може да доведе до поплавувања, силни електрични празнења, силен ветер и појава на град кој има услови да биде и од поголема величина (покрупен).

Share
Прочитај повеќе