Русија забрани увоз на пченица, чоколада и пиво од Украина

На листата се пченица, сончогледово масло, чоколада, леб, конзервирано овошје и зеленчук, пиво, вино , детски пелени и мебел и машини.

Share
Прочитај повеќе

Државата ќе го разгледува барањето за намалување на акцизата на пивото

Државата ќе го разгледа проблемот со високата акциза на пивото и ќе се обиде да најде решение во интерес на сите. Поради континуираниот пад на пивската индустрија во последната деценија, компаниите бараат акцизата да се намали од четири на три денари за литар алкохолен степен и наместо 32,5 да изнесува 24,4 евра.

Share
Прочитај повеќе

Зошто некои луѓе го мразат вкусот на пивото?

Иако големи се шансите да сте единствени во друштвото кои го мразат пивото, на глобално ниво, всушност, има уште многу луѓе кои се исти како вас. На некои тоа им е несфатливо, а кога следниот пат ќе добиете забелешка затоа што сте одбиле полна чаша со студено пиво, вадете се на гените.

Share
Прочитај повеќе

Наскоро ќе се пие пиво од канабис

„Повеќето производители користат цвет или листови на марихуана, додека остатокот од стеблото го фрлаат, бидејќи нема што да прават со него. Ние може да го добиеме овој материјал бесплатно, бидејќи во спротивно ќе мора да плаќаат некого за да се ослободат од него“ – раскажува тој.

Share
Прочитај повеќе

34 литри пиво во просек по човек произведени во Македонија

Според Евростат, имаме производство од 34 литри пиво по човек, што е не е ни блиску до европскиот просек.

Share
Прочитај повеќе

Првото пиво со сладолед произведено во Њујорк

Пиварницата „Кептен Лоренс“ од Њујорк го произведе првото пиво со сладолед. Фабриката за пиво во соработка со производителот на сладолед „Карвел“ ја лансираа првата серија од оваа невобичаена мешавина на чоколаден деликатес со пиво.

Share
Прочитај повеќе

Намален извозот и потрошувачката на пиво во Германија

Извозот на пиво во Германија бележи рекорден пад, а продажбата се намалила за 2,5 отсто на 93,5 милиони хектолитри, покажуваат податоците од Сојузната канцеларија за статистика.

Share
Прочитај повеќе

Каде се точи најскапото пиво

Кога станува збор за пиво, секој има сопствена мерка. Некои уживаат во половина литар, други сакаат помали чаши со популарниот пијалак од хмељ. За да ги прошири познавањата на љубителите на пивото, Lonely Planet спроведе истражување за тоа каде се продава најевтиното пиво во светот.

Share
Прочитај повеќе