Како ЛЕД-светлината влијае на мирисот и вкусот на зеленчукот?

Вертикалните градини и областите за одгледување затворен зеленчук стануваат сè попопуларни низ целиот свет. Со цел да се создадат оптимални услови за раст и развој на растенијата, наместо сончева светлина, се користат LED светилки. Сепак, се поставува прашањето дали овој вид вештачко осветлување влијае на мирисот и вкусот на зеленчукот?

Share
Прочитај повеќе

Придобивки од сувото овошје за здравјето

Сувото овошје како кајсии, брусница, суво грозје, смокви или сливи се  богати со хранливи материи и растителни влакна, бидејќи со отстранување на вода од овошјето, нивната концентрација се зголемува.

Share
Прочитај повеќе

Наводнување со подземи цевки

Главните предности на наводнување со подземните  цевки се тоа што почвата се навлажнува со капиларна експанзија на вода (во зоната на коренот ), така што неговата структура не се влошува, тогаш не се формира прекривка на почвата, не се јавува набивање на почвата, влагата на почвата е скоро секогаш оптимална, помалку се троши вода, растенијата прават подобра употреба на хранливи материи во почвата и не се мешаат во земјоделската механизација.

Share
Прочитај повеќе

Доматите – чувари на здравјето

Доматите се состојат од 94 проценти од вода, богати се со витамини Ц, Б1, Е и К, како и фолити и калиум, што има корисен ефект врз крвните садови и срцевиот мускул, па затоа е оправдано да се верува дека редовното консумирање домати го намалува ризикот од мозочен удар и срцев удар.

Share
Прочитај повеќе

Сок од компир- чудесен лек за тешки болести

Ако се чувствувате слабо или исцрпено наутро и навечер испијте сок направен од еден компир со средна големина, еден морков и јаболко и во рок од две недели повторно ќе бидете во форма.

Share
Прочитај повеќе

Целер – засадете го во дворот за имунитет и добро здравје

Целерот е вистински борец за имунитет, содржи витамини А, Б1, Б2, Б6, Ц, Е, К, како и железо, калциум, магнезиум и цинк.

Share
Прочитај повеќе

Придобивки од Брусницата

Една шолја брусници содржи околу 16% од препорачаната дневна доза на природни влакна, или околу 4 гр. Тоа ни помага да го победиме апетитот, а и да го спречиме прејадувањето. Истовремено, природните влакна овозможуваат движење на храната низ дигестивниот систем, што исто така ја намалува и подуеноста.

Share
Прочитај повеќе

Лубеницата е мелем за човековиот организам

Ликопенот во лубеницата е особено корисен за кардиоваскуларното здравје, кој исто така е многу важен и за здравјето на коските. Конзумирањето поголеми количини од ова слатко овошје е поврзано и со подобар крвоток и нормализирање на крвниот притисок. Лубеницата е богата и со калиум кој го задржува калциумот во телото, што придонесува за силни коски и зглобови.

Share
Прочитај повеќе

Николовски: Со ИПАРД 2 програмата можност за модернизација на македонското земјоделство

„Неопходно е да се зголеми процентот на искористеност на ИПАРД 2 средствата кои ни стојат на располагање и тоа е една од нашите клучни политики оваа година. До денес се склучени договори за над 12 милиони евра кои што веќе се ставаат во функција на македонското земјоделство“, истакна Николовски.

Share
Прочитај повеќе

Златните придобивки на тиквичката

Спектарот на нутритиенти кои ги обезбедуваат тиквичките е прилично импресивен. Имено, тиквичката е извонреден извор на манган и витамин Ц, а е добар извор и на магнезиум, витамин А, калиум, прехранбени влакна, фолна киселина, фосфор, бакар и витамин Б2.

Share
Прочитај повеќе