МЗШВ: Проблемите се системски и се решаваат трајно

Овие трибини се прават со цел да се слушнат од прва рака проблемите, а потоа да се работи на нивно решавање. Проблемите се системски и се решаваат поспоро, но трајно.

Share
Прочитај повеќе

Николовски: Се прават максимални напори за извоз на зелка

Интензивно течат преговорите со Русија и Украина за извоз на македонска зелка, а вчера се информирани сите останати дипломатски претставништва на Македонија околу проблемот со пласманот, изјави денеска министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски.

Share
Прочитај повеќе

Љајиќ денеска во Скопје по решение за брашното

Решавање на проблемот со увозот на српско брашно во Македонија се очекува од најавената средба меѓу министерот за земјоделство Љупчо Николовски и српскиот министер за трговија Расим Љајиќ кој денеска треба да дојде во Скопје.

Share
Прочитај повеќе

Љајиќ:Проблемот со брашното наметнат од силното мелничарско лоби во Македонија

– Доколку наскоро не се постигне договор, извозот на брашно во Македонија, која е трет извозен пазар за Србија, може да биде доведен во прашање, а тоа се меѓу 30-40.000 тони брашно годишно, или според проценка на мелничарите штетата би била  200.000 евра месечно, изјави синоќа за ТВ Н1  министерот Љајиќ.

Share
Прочитај повеќе

Денес средба меѓу Николовски и Љајиќ – ќе се реши ли проблемот со брашното

Решение на проблемот со извозот на српско брашно во Македонија, се очекува од денешната средба на министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски и вицепремиерот и министер за трговија, туризам и телекомуникации на Србија Расим Љајиќ во Скопје.

Share
Прочитај повеќе

Заев: Ќе се реши проблемот со увозот на српско брашно

Заев уверува дека проблемите во мелничарската индустрија нема да донесат повисока цена на лебот. Резерви на жито има, а постојат и механизми преку кои може да се спречи поскапување.

Share
Прочитај повеќе