Падна првиот снег во Малешевијата, Маврово, Крушево

Падна првиот снег во Малешевијата, Маврово, Ниже Поле, Крушево. Снежните врнежи се најизразени кај месноста Крива Круша во Пехчевско, каде од утрово интензивно паѓа снег, додека во останатите општини од Пијанечко-Малешевскиот регион Македонска Каменица, Делчево и Берово преовладуваат врнежи од дожд.

Share
Прочитај повеќе

Вечерва голем пад на температурите и снег во западните и југозападните предели

На планините и на повисоките места ќе има врнежи од снег, додека кон крајот на денов и во текот на ноќта поради продор на постудена воздушна маса од север врнежите од дожд ќе преминат во врнежи од снег и на некои пониски места, особено во западните и југозападните предели.

Share
Прочитај повеќе

Времето денеска ќе биде променливо облачно, студено и ветровито

Претпладне во северните и источните делови со повремени врнежи од снег со послаб интензитет. Ќе дува засилен северен ветер, кој во источните делови и вдолж Повардарието ќе достигнува брзина и над 60 километри на час. Минималната температура ќе биде во интервал од -7 до 0, а максималната од 4 до 12 степени.

Share
Прочитај повеќе

Денес снег и на некои пониски места, особено на запад и север

Поинтензивни врнежи ќе има во западните предели каде локално ќе наврнат над 25 л/м2 воден талог. На планините пак снежната покривка ќе се зголемува. Кон крајот на денов и во вечерните часови поради падот на температурите снежната граница понекаде ќе се спушти и под 1000 метри, особено на север и на запад.

Share
Прочитај повеќе

Најстудено во Маврово и Крушево, до крајот на денот снежна покривка насекаде

Најстудено изутрина е во Маврово, каде се измерени -13 степени, по што следат Крушево со – 11, Берово -10, Во Крива Паланка -9, во Прилеп – 7.

Share
Прочитај повеќе

Викендов снег, мраз и ниски температури

Во деновите од викендот ќе биде облачно, студено и ветровито со врнежи од снег, пообилни во југозападните делови. Насекаде ќе се формира снежна покривка, а на планините ќе се зголеми, информираат од УХМР.

Share
Прочитај повеќе

Агро-метео: Сув снег и многу студено време

Во текот на утрешната вечер и ноќ локално ќе има услови за провејување на слаб снег, додека од петок, па за време на викендот како и во текот на следната недела ќе биде  МНОГУ СТУДЕНО со температури кои насекаде ќе бидат постојано под нулата.

Share
Прочитај повеќе

Забрана за движење на тешки моторни возила на патот Крива Паланка – ГП „Деве Баир“

Поради интензивите врнежи од снег се воведува забрана за движење на тешки моторни возила на патниот правец Крива Паланка – граничен премин Деве Баир, информира ЈП „Македонија пат“.

Share
Прочитај повеќе

НАЈНОВИ ВЕСТИ: Од вечерва доаѓа силен ветер од 90 км/ч и снежни врнежи

Од вечерва, ќе започнат нови врнежи од дожд и тоа од запад, додека на планините и на повисоките места врнежите ќе бидат од снег каде снежната покривка повторно значително ќе се зголеми.

Share
Прочитај повеќе

УХМР со најва за врнежи од дожд и снег

Од утре до понеделник, претежно во попладневните часови, ќе има врнежи во поголем дел од земјава.

Share
Прочитај повеќе