Нов африкански бран – За викендот и на почеток на следната недела температури близу 40°C

Во текот на следните денови нашата територија ќе биде под влијание на многу топла и стабилна воздушна маса која продира од северните предели на Африка.

Share
Прочитај повеќе

Една година успешна приказна на првата македонска фабрика за фотоволтаични панели

Додека кај нас за енергетски ефикасен објект важи оној кој има фасада со добра изолација од стиропор и ПВЦ прозорци, во европски и светски рамки критериумите за енергетска ефикасност се далеку над тоа ниво. Под таквите критериуми се подразбира и фасада која е направена од фотоволтаични панели. Нешто од што сите би имале корист ако се знае дека Македонија има најмногу сончеви денови во регионот. Во земјава за околу еден месец ќе биде промовиран токму таков објект – прв со фотоволтаична фасада. Панелите кои се поставуваат се направени овде, во фабриката Пиксел Груп во Скопје, која е првата фабрика за производство на фотоволтаични модули во Македонија.

Share
Прочитај повеќе

Агро – Метео: Денеска сончево, од утре снег

Утре попладне и в петок ќе има повремени врнежи претежно од снег, а наместа ќе се формира нова снежна покривка. За време на викендот ќе преовладува облачно време со повремен локален дожд на пониските места, а на планините со повремен снег.

Share
Прочитај повеќе

Агро – Метео за ноември

Се очекуваат температури во интервал од 22 до 28 степени, а во централните и во југоисточните делови на Македонија, тие ќе се искачат до 30 степени.

Share
Прочитај повеќе

Агро Метео: Сончево и топло, попладне дожд и грмежи

Во среда и четврток нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер ќе биде на повеќе места, а преодно стабилизирање на времето се очекува во петок и сабота.

Share
Прочитај повеќе

Агро – Метео

Во четврток особено во попладневните часови ќе има услови за локален краткотраен дожд и појава на грмежи повеќе во јужните и западните делови од земјата, а зголемената облачност ќе остане и во ноќта кон петок.

Share
Прочитај повеќе

Невообичаено топлото време добредојдено за есенските култури

Невообичаено високите температури за овој период од годината, не само што нема да се одразат негативно врз есенските посеви, туку се и добредојдени за нивен развој, велат агрометеоролозите.

Share
Прочитај повеќе